Fölösleges a csalási narratívát erősíteni, ez a vesztesek szokása

2022. november 14. 17:25

Nem a semmiből vett vélekedés, hogy az amerikai voksolási rendszer lehetőséget ad a sumákságokra.

2022. november 14. 17:25
null
Trombitás Kristóf
Trombitás Kristóf
Vasarnap.hu

„Nincs ezen mit tagadni, magam is meglepődtem az amerikai félidős választások lassan már diagnosztizálhatóvá váló végeredményén. Az előzetes felmérések azt mutatták, hogy a szenátust megszerezni egész komoly esélye van a republikánusoknak, a képviselőházat pedig szinte biztosan magukhoz kaparintják.

Anélkül, hogy bővebben belemennék az amerikai közjogi helyzetbe – higgyék el, hosszan tudnék erről beszélni, nagy kedvencem a téma – , elég az alapozáshoz most annyi, hogy az Egyesült Államok törvényhozása klasszikusan kétkamarás. Azaz minden törvényjavaslatnak előbb az alsóházként funkcionáló képviselőházon kell keresztülmennie, majd következhet a szenátus, mint felsőház.

Eddig a képviselőházban meglehetősen nagy többséggel rendelkeztek a demokraták, így a Biden-adminisztráció tervei ott úgy futottak át, mint kés a vajon, de a szenátusbéli egál ellenére – ott mindeddig 50-50 volt a két párt közötti leosztás – plusz egy főként az alelnök, Kamala Harris el tudta dönteni a vitás kérdéseket.

Ezzel szemben most úgy áll a helyzet, hogy a szenátus biztosan marad a demokraták kezén – meglehet, sőt, jelenleg ez az esélyesebb, hogy most már Harris nélkül is többségük lesz – , a képviselőház pedig ugyan még mindig inkább a republikánusoknak áll, de közel sem lesz nagy többségük. Azért még így is jobban tudnak majd kellemetlenkedni, mint eddig.

Az amerikai jobboldalon – és az ottani szokásokat átvéve Európában, így itthon is – elterjedt az a finoman fogalmazva nem a semmiből vett vélekedés, hogy az amerikai voksolási rendszer bizony lehetőséget ad a sumákságokra. Egyes helyeken szinte semmilyen módon sem kell igazolni, hogy pontosan kik is vagyunk, a levélszavazatok ténye önmagában óriási kockázatot hordoz magában, ráadásul vannak olyan államok, ahol még az egy héttel később beérkezett voksokat is elfogadják, ha azokat a választás napján adták fel.”

Nyitókép: Mandiner Archív

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 29 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
DoomGuy
2022. november 15. 04:06
Figyelj amuri partizán, nem lesz meg a képviselőház a repiknek. Még előkerül annyi demokrata levélszavazat, hogy nem lesz meg. Te meg okoskodj tovább a "nagy kedvenceddel"...
Rókakoma1
2022. november 15. 00:23
Az amerikI választások a legantidemokratikusabbak. Előre meg kell mondanod, hogy kire szavazol és utána alakítják ki a választási körzeteket. A győztes " mindent visz"! Legkeményebb diktatúra demokráciának álcázva!
Akitlosz
2022. november 14. 23:04
A XXI. században az információ és az informatika korában már kissé anakronisztikus a személyes és a levélszavazás, mint XVIII. századi szavazási módszerek. Azért maradnak, mert így könnyebben meg tudják őrizni az uralmukat a politikusok. Technikai akadálya már nincsen, hogy közügyekben digitálisan népszavazásokat tartsanak. Pénzügyi sem, ha kész a rendszer, akkor a fenntartása már nem nagy költség. Na de, ha a ép szavazna, akkor populista döntések születnek, nem demokratikus. :-)
Akitlosz
2022. november 14. 22:59
"az Egyesült Államok törvényhozása klasszikusan kétkamarás. Azaz minden törvényjavaslatnak előbb az alsóházként funkcionáló képviselőházon kell keresztülmennie, majd következhet a szenátus, mint felsőház." Na ebbe legalább jobb a magyarországi rendszernél. Bár ugyanazoknak a pártoknak az embereiből álló felsőháznak túl sok értelme nincsen. Más módszerrel létrejött felsőháznak több értelme lenne.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!