Látja-e magát a magyar társadalom?

2020. június 16. 11:17

A magunkról, az életünk alakulásáról szerzett vizuális élmény fontos támasztéka a demokráciának.

2020. június 16. 11:17
Csizmadia Ervin
Méltányosság Politikaelemző Központ

„Az alábbi dolgozat középpontjában az a kérdés áll, hogy vajon mennyire látja magát a magyar társadalom. Úgy értem: van-e lehetősége látni magát, nem a politika segéderőjeként (választóként), hanem állampolgárként, például sok-sok film szereplőjeként? A megelőlegezett válaszom az, hogy: nem, nem látja eleget magát. Hallani hallja, olvas is magáról, van is véleménye mindenről, de arról, hogy hogyan élünk valójában, nincs vizuális képe. Márpedig – s ez lesz ennek a dolgozatnak az egyik fő állítása – a magunkról, az életünk alakulásáról szerzett vizuális élmény fontos támasztéka a demokráciának. Egy demokráciát sajnos, nem lehet pusztán elvi tételekre, absztrakt jogelvekre építeni.

Az állampolgárok azonosulásához hús-vér személyes tapasztalatokra is szükség van, sőt azokra van szükség leginkább. Ha egy társadalom nem látja kellőképpen magát, akkor belekapaszkodik a másodlagos élményekbe, amelyek a politika közvetít felé. A társadalomnak azonban szüksége van elsődleges élményekre is. A világ számos országában, főképpen a számunkra mintát jelentő nyugati országokban megvannak azok a közvetítőrendszerek, amelyek ilyen élményekkel ellátják az állampolgárt. Nálunk ezek a közvetítőrendszerek jobbára hiányoznak. Ez a dolgozat arról szól, hogy melyek ezek a közvetítők, hogyan működnek, ahol működnek, és miért hiányoznak nálunk.

Az egész témakör azonban beleágyazódik a demokráciaelmélet és a nyugatosodás nagyobb tematikájába. Írásomban a demokráciaelmélet felől közelítve, a filmek demokráciában betöltött szerepének megmutatásával, a megszokott nyugatosodás-teóriákkal szemben fejtek ki egy alternatív koncepciót. Megszokottnak a következő megközelítést tekintem: Magyarország az 1980-as évek végén ismét eljutott a modernizáció állapotába és a rendszerváltás előestéjén a nyugatos demokrácia vitán felüli értékké vált. A nyugatos fejlődés egészen a 2000-es évek végéig megkérdőjelezhetetlen volt, ám ekkor – a Fidesz hatalomra kerülésével – elindult egy ellentétes folyamat, amely 2010 után oda vezetett, hogy Magyarország egyre távolabb került a nyugatos értékektől. Ebből adódóan a nyugatos fejlődési pályára csak egy kormány-, sőt rendszerváltással, a Fidesz megbuktatásával és ellenzékbe szorításával lehet visszatérni.

Alternatív megközelítésemben komoly szerepe lesz a puha közvetítő intézmények fogalmának. 2014-ben megjelent, Miért „alaptalan” a magyar demokrácia? című könyvemben már pedzegettem ezt a kérdést, de a puha intézmények fogalma és azok szerepének taglalása még nem jelent meg. A könyv címében időzőjelbe tett “alaptalan” szó ugyanakkor már jelezte: a magyar demokráciának hiányzik az alapzata, azaz a társadalom egy jelentős része a demokráciát valahogy elszenvedi, de nem támogatja. Ebben az írásban az a kérdés foglalkoztat, hogy milyen összefüggés van a demokrácia támogatása és a saját magunk látása között. Magyarán: segíthet-e a demokrácia elfogadásában, ha az állampolgárok nem csak a politika közvetítésével értesülnek arról, hogy milyen országban élnek, és hogy mit kell gondolniuk, hanem vizuális élmények, például filmek által is. Válaszom az lesz, hogy igen, segíthet. Vagy inkább segíthetne.

Az alábbi lépésekben fogok haladni. Először röviden bemutatom a mainstream demokrácia-felfogás legfontosabb elemeit, amelyekről azt állítom majd, hogy félreértik, vagy csak egyetlen dimenzióban elemzik a demokratizálási folyamatot. Másodszor az Egyesült Államok példáján levezetem, hogyan használják a közvetítő intézmények egyikét, a filmet a demokráciaépítésben. A harmadik részben azt elemzem, hogy vajon hogyan voltak jelen a közvetítő intézmények a magyar rendszerváltás utáni évtizedekben. Végül a hiányzó közvetítésre két magyarázatot adok – az egyik a külső tényezők alakulására, a másik a hazai politikatörténeti hagyományra hívja fel a figyelmet.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 18 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
catalina9
2020. június 17. 16:58
ez a Csizmadia olyan, mint az a tanulóvezető, aki azt hiszi, hogy az autó sebességváltója arra való, hogy megkavarja a váltóban az olajat..
Kup Lung
2020. június 16. 18:57
Igen ebben van valami. Úgy látom erős értelmezési gondjai vannak megint sokaknak. ---- Éppen azt írja hogy a "megszokott nyugatosodás teóriákkal" SZEMBEN FEJT ki egy alternatív koncepciót..." A megszokott pedig rövidítve : 2010-ig jól fejlődtünk aztán a Fidesz hatalomra kerülésével Magyarország egyre távolabb került a nyugatos értékektől. Ebből adódóan a nyugatos fejlődési pályára csak egy kormány-, sőt rendszerváltással, a Fidesz megbuktatásával és ellenzékbe szorításával lehet visszatérni. ---- A koncepciója egy lehetséges megközelítés ,lehetne vitatkozni rajta miszerint a reprezentatív nyugati politikai intézmények "felálltak" ugyan nálunk de a "puha közvetítő intézmények" valahogy nem tartanak tükröt számunkra eléggé ahhoz hogy önmagunkat/önmagunk demokráciáját javítgassuk. ----- Tehát a két oldal közül gyakorlatilag tök mindegy ki van hatalmon : az emberi szintű demokrácia felfogás minőségét tekintve gyengén állunk. Tehát nem is azon múlik hogy ki "uralkodik" . Ezért kéne az életünk mindennapi szintjén több oldalról érzékelnünk ,átértékelni mi a helyes és mi nem (filmek,oktatás stb mint puha intézményi tükör segítségével). --- Helyes e ha Fletó min.elnökként nem mond le mikor le kéne? Helyes e ha Orbán min.elnök veje fiatalon milliárdos lesz pillanatok alatt? Helyes e ha kormányoktól függetlenül megnyugvással vesszük tudomásul ha annyi közpénzt szórunk évente propagandára mint az felsőoktatás költségvetése. Stb stb. ---- Ezekre és ehhez hasonló kérdésekre saját törzsi igazságainkat mantrázzuk (=védjük a védhetetlent) pusztán. Egy erősebb demokrácia felfogás vértje nélkül. Ezért is teheti meg mindegyik amit megtesz! Ezért nézünk el a mindenkori hatalomnak gyakorlatilag mindent. ---- Erről szól nagyjából -nekem legalább is- CSizmadia írása,koncepciója. Értelmes gondolatok egy adott megközelítésnek. Minden esetre nagyon sok jobb koncepciót nem olvastam ennél. Teljesen tökéletes tükör meg nincs ,legalább is én nem találkoztam vele A két oldal egymás közötti fikázása pro-kontra az nem koncepció. Az egy unalmas gagyiság. De egyelőre itt tarunk. ----
Gjusa
2020. június 16. 14:33
A hozzászólók többsége valószínűen nem olvasta el Csizmadia írását, mert akkor nem ilyen kommentek születtek volna. Ugyanakkor az írás jó, de pont a most zajló események tükrében már csak egy elmúlt - vagy inkább egy múlóban lévő - történelmi korszakra reflektál. Arra, amikor Amerika el tudta hitetni a világgal pl. Hollywood segítségével, ahogy az Csizmadia írásában is szerepel, hogy ők minden világok legjobbika, ahol bár történnek rossz dolgok is, de alapvetően jó irányba haladnak. A probléma éppen az - és ez teszi Csizmadia írását elavulttá - hogy Hollywood (és az amerikai mainstream meg az egyetemek) elárulták ezt a "konszenzust" és a maga puha eszközeivel felült egy ember és államellenes, genderista, kultúrmarxista, feminista, radikálisan baloldali vonatra, amely Amerika hanyatlásának a kezdetét jelenti.
zakar zoltán béla
2020. június 16. 14:01
Az is-is elvtárs a lekozmált klubból.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!