Kiderült, hogyan moshatott tisztára egymillió eurót Magyarország belga „barátja”
Didier Reynderst akár öt év szabadságvesztésre is ítélhetik.
EP-képviselőként én mindenképpen partner leszek abban, hogy egységes jogállamisági kritériumokat dolgozzunk ki.
„Szerdán hallgatta meg az Európai Parlament szakbizottsága az igazságügyi biztosjelöltet, a belga Didier Reynderst.
Az igazságügyi portfólió nem csak Magyarország, hanem az egész Európai Unió szempontjából kiemelten fontos: az EU csak akkor tud nagyhatalomként fellépni a világpolitikában, ha egyetlen tagállamban sem kérdőjelezik meg az egyik legfontosabb európai alapértéket, a jogállamiság tiszteletét. Az már mindenki számára világos, hogy ami Magyarországon történik, egész Európának árt: a korrupt, jogállamiságot leépítő kormányok egy idő után fontosabb szövetségest látnak majd az ilyen kérdésekkel nem törődő autoriter államokban, mint például Putyin Oroszországában vagy Kínában.
Úgy tűnik, Reynders tisztában van ezzel, beszédében hangsúlyozta is, hogy első évében azt fogja az egyik legfontosabb feladatának tekinteni, hogy pontosan meghatározza az EU azokat a jogállamisági kritériumokat, amelyek alapján felelősségrevonható lesz bármely tagállam kormánya.
A Fidesz-kormány ugyanis évek óta azt hajtogatja, hogy nincsen definíciója a jogállamiságnak, így azt minden ország úgy értelmezi, ahogy akarja – emögé az érvelés mögé bújtak mindig, amikor épp a legújabb független intézményt verték szét. Bár természetesen nem igaz, hogy ne lenne definiálva a jogállamiság, ezen ne múljon – EP-képviselőként én mindenképpen partner leszek abban, hogy egységes jogállamisági kritériumokat dolgozzunk ki, amelyek aztán a Parlament, a Bizottság, a Tanács és az összes tagállam számára egyértelműek lesznek.
Egyre komolyabban merül fel az is, hogy jogállamisági kritériumokhoz kötnék az uniós pénzek kifizetését, Reynders is arról beszélt – pont Magyarország és Lengyelország kapcsán –, hogy ha rajta múlik, a jogállamiságot megsértő tagállamoktól el lehet majd vonni a támogatásokat. Ha így lesz, Orbán Viktor nehéz döntéssel szembesül: vagy visszaállítja a magyar jogállamiságot, vagy nem jut több EU-pénz a családjának és oligarcháinak.
Erről lesz egy még fontosabb meghallgatás jövő hétfőn: Reynders felettese az a Vera Jourová lesz, akihez korábban az igazságügyi portfólió is tartozott, az új Bizottságban pedig a jogállamiság betartatásáért fog felelni. Erre a jövő heti meghallgatásán én is rá fogok kérdezni.”