Meglepő eredmény: EU-kritikus politikus nyerte a román elnökválasztás első fordulóját
Az EU- és NATO-kritikus Calin Georgescu futott be az első helyen.
Németország mostanra már nem megfékezendő erő, hanem egyre jelentősebb szövetséges Washingtonból nézve. A katonáit egy olyan országba küldi most a NATO, amelyet a második világháború idején megszállva tartottak.
„Az összesen négyezer katona térségbe vezénylése elsősorban szimbolikus jelentőségű, hiszen ennyi katona képtelen volna megvédeni az érintett országokat egy valódi orosz offenzívától. Az igazi hidegháború idején, a 60-as években 277 ezer amerikai katona állomásozott a NATO európai tagállamaiban, akkoriban teljesen komolyan felmerült, hogy e katonák egy szovjet támadástól védjék a kontinenst.
Az összesen négyezer katona telepítése inkább csak figyelmeztetés most: azt üzenik Moszkvának, hogy egy NATO-tagállam provokálása egyben a teljes szövetség provokálása is. A baltiak nem is hagyományos orosz inváziótól tartanak egyébként, hanem a helyi orosz kisebbség felfegyverzésétől, szakadár mozgalmak kiépítésétől. A négy országba négy különböző parancsnokság alatt állomásoznak majd a NATO katonái: Lengyelországban amerikai, Lettországban kanadai, Észtországban brit és Litvániában német vezetés alatt.
Utóbbi talán hosszú távon a legfontosabb fejleménye a mostani csúcsnak: a német hadsereg Európán belüli telepítése, ráadásul éppen Oroszország határában, egyértelműen azt jelzi, hogy a három doktrínából, amit a NATO alapításakor kötöttek ki, az egyik, a németek lent tartása, már érvénytelen. A német kormány tavaly döntött arról, hogy jelentősen emeli katonai kiadásait, és ebben Berlin élvezi az USA teljes támogatását. Németország mostanra már nem megfékezendő erő, hanem egyre jelentősebb szövetséges Washingtonból nézve. A katonáit egy olyan országba küldi most a NATO, amelyet a második világháború idején megszállva tartottak.”