Végre egy brüsszeli döntés, mely egy irányba mutat a magyar nemzeti érdekkel
A román-magyar gazdasági együttműködés egy újabb lendületet kap.
Ha most kell mérleget vonni, azt mondhatjuk: hosszas magyar-magyar harc után gyengén, de még él a magyar érdekképviselet.
„Magyarországon észrevétlen maradt a romániai önkormányzati választás: június 4-én a Trianon-emlékrendezvényekkel és demonstrációkkal volt elfoglalva a magyar közvélemény, pedig egy nappal később, a június 5-i voksolás a magyar-magyar viszonyokat, az erdélyi magyar politika alakulását is lényegileg meghatározza. És arra is következtetni enged, milyen mértékben (nem) aktivizálhatóak a kettős magyar állampolgárok. Még azokban az ügyekben sem, amelyek a közvetlen környezetükben zajlanak, és közvetlen hatással vannak a mindennapjaikra.
A mostani érdektelenséget nehéz értelmezni. Négy évvel ezelőtt a Fidesz által létrehozott, illetve támogatott erdélyi magyar szervezetek debütje volt a romániai önkormányzati választás, éppen ezért fokozott volt az érdeklődés, a kampányban a nagyobbik magyar kormánypárt is aktívan részt vett. Kicsit olyan hangulata volt az akkori választásoknak, hogy »ma megszerezzük Erdélyt (illetve az erdélyi önkormányzatokat), holnap Magyarországot«. Akkor Németh Zsolt, Kövér László, Tarlós István, Budai Gyula is megjelent Erdélyben, felavattak, lelepleztek, választási plakátokon, szóróanyagokon bukkantak fel. Mindhiába: az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) és a Magyar Polgári Párt (MPP) már akkor sem hozta a várt eredményeket, az RMDSZ viszont a beavatkozás miatt fontos mandátumokat szerzett. Négy év alatt sok minden változott.
(…)
Ha most kell mérleget vonni, azt mondhatjuk: hosszas magyar-magyar harc után gyengén, de még él a magyar érdekképviselet. Ha az országos részeredmények alapján akarunk gyors következtetést levonni, azt mondhatjuk: a korrupcióellenes harc országában nagyon nagy a közéleti apátia, rendkívül alacsony a választásokon való részvétel (bár a románok lakta megyékben magasabb, mint a magyar többségű térségekben). Elsőként az a szociáldemokrata párt végzett, amely a korrupcióellenes ügyek miatt tavaly elvesztette a kormányzást, s amelyet a hazai közvélemény a legkorruptabb szervezetként tart nyilván. Bukarest egy kerület kivételével a PSD jelöltjeié.”