Nem az a legkomolyabb baj a fideszes politikusok Soros Györgyre tett kijelentéseivel, hogy a gyalázkodás közben elfelejtik: Orbán Viktor mellett számos narancsos pártpolitikus köszönheti az amerikai üzletembernek saját karrierjének elindulását; például a kormányszóvivő Kovács Zoltán, akinek a kormányportálon olvasható önéletrajzában a mai napig büszkén szerepel a Soros-ösztöndíj, ehhez képest rezzenéstelen arccal képviseli a jóízű „Sorozásokat”. A nagyobb baj az, hogy a magyar miniszterelnök hasonló, de már szaftosabb, amerikai összeesküvést vázoló megnyilatkozásaival kormányzati szintre emelték a transzatlanti szövetségesünk hazug és elvtelen támadását. És ez nem tréfa, nem egy jófajta politikai gag.
A Fidesz jól fizetett kampánygurui eddig is csúcsra járatták a plakátokra festhető bűnbakképzést, az egyik legfontosabb partnerünk, az Egyesült Államok rongyolása viszont több egyszerű hatalombetonozási technikánál. Orbánék szeretnek elmenni a falig és kosként beleverni a fejü(n)ket, ami rendszerint be is jön nekik: hol az emberek ingerküszöbét, hol a határokat tudják vele messzebbre tolni.
Háttérhatalmi összeesküvéseket is lehet gyártani (mintha amerikai bankárok tehetnének arról, hogy kisvasútra költünk kórházi ágyak helyett), de számolni kell közben azzal, csak Észak-Koreában működik, hogy a vezető bemond valamit az állami rádióban és az onnantól kezdve igaz is. Itt, a nyugati, felvilágosult világban a kormányzati marionett-médián túl is van élet, vannak még olyanok, akik gondolkodnak, kérdeznek és olyan amerikai kormányszóvivők is, akik válaszolnak. Lehet, hogy a habonyi koordinátarendszerben jól nézett ki az amerikai összeesküvés ötlete, de a jelenlegi, geopolitikai sakkjátszmában bontani az Európai Uniót, közben az orosz elnökkel tárgyalni és az amerikai elnököt ütni; nem éppen a legokosabb húzás. Minimum sokgolyós orosz-rulett. Egy valós következményekkel járó kormányzati kardrántás.
Miniszterelnök úr, a történelemkönyvek tele vannak bukott, despota vezetőkről szóló leírásokkal, akik regnálásuk utolsó éveiben különböző országokban, népcsoportokban, végül már mindenben és mindenkiben ellenséget, a hatalmukra veszélyes ellenforradalmárt láttak. Amikor az elvtelen uszításon, bűnbakkeresésen és esztelenül pénzelt propagandán kívül már nincs más politikai teljesítmény, az a vezető közelgő bukását jelenti.