Érdekes vita zajlik évtizedek óta arról, vajon Törökországot fel lehet-e, fel szabad-e venni az Európai Unióba.
„Érdekes vita zajlik évtizedek óta arról, vajon Törökországot fel lehet-e, fel szabad-e venni az Európai Unióba. Ez a vita arról a Törökországról folyik, amely Törökország Mustafa Kemal Atatürk óta mégiscsak egy európai típusú, szekuláris állam. Törökország felvételét az unióba leghevesebben Németország, Franciaország és Ausztria ellenzi, legelszántabb támogatója a felvételnek pedig Anglia. Utóbbit természetesen nem elvi szempontok vezérlik, számára Törökország mint egy hatalmas szabad piac jelenik meg. (Ugyanezt jelentettük mi is annak idején, mi, kelet-közép-európai »kis« népek, no meg a nyomorúságunk…)
Ebben a vitában érdekes érveket olvashatunk, és ezek az érvek egyre furcsább fénytörést kapnak most, az Európára zúduló népvándorlás idején. És különösen érdekes és megfontolandó arra figyelni, miképpen érvelnek a török tagság ellen azok a liberális erők, amelyek most körmük szakadtáig védelmezik a közel-keleti migránsok feltétel nélküli és teljes befogadását. (...)
Nos, a fenti idézetekben minden felmerül, aminek most is fel kellene merülnie: integrációs nehézségek és kudarcok, kulturális és vallási másság, kontrollálhatatlan tömegek elindulása Európa irányába, szegénység, az iszlám belső jellege, terrorizmus stb. De valamiért ez az érvrendszer egyszerűen nem kerül elő a mostani népvándorlás kapcsán, illetve csak olyan összefüggésben kerül(het) elő, hogy akik ezt mondják, azok rasszisták, kirekesztők, iszlamofóbok – a többit már ismerjük. Ismerjük, unjuk, de ettől függetlenül jó, ha tudjuk, hogy mindössze az életünkről, a földrészünkről, a jövőnkről és a gyerekeink jövőjéről van szó.”