Kié a felelősség?

2015. augusztus 03. 08:29

Az Európai Unió egy dologban biztosan kudarcot vallott: rendezetlen viszonyokat teremtett Európán belül, ahol nem lehet tudni, ki miért felel.

2015. augusztus 03. 08:29
Kottász Zoltán
Napi Gazdaság

Az EU intézményrendszerének folyamatos átalakulása – római, maastrichti, amszterdami, lisszaboni szerződés – azt eredményezte, hogy a hatáskörök teljesen elmosódtak, az egyszerű európai polgár pedig már azt sem tudja, ki felel az ő jólétéért és biztonságáért. Brüsszel, Berlin, London? Nem véletlen, hogy az európai közösséghez 1973-ban csatlakozott britek 2015-ben azt mondják, nem ehhez a tömbhöz csatlakoztunk, az EU olyan szintű változásokon ment keresztül, hogy már rá sem ismerünk.

Jó lenne végre megállapítani, kié a felelősség, hogy a különböző hatáskörök Brüsszelt vagy a nemzetállamok kormányait illetik-e meg. Európa ugyanis a második világháború utáni történetének legnagyobb válságával néz szembe, és nincs idő a további teketóriázásra. Az Európai Bizottság felmérése ugyanis nemcsak azt állapította meg, hogy mi, európaiak örülünk a háborúskodás végének, hanem azt is, hogy ma már a bevándorlás okozta problémák miatt aggódunk a leginkább. A szolidaritásukról és toleranciájukról híres nyugat-európai államok mostanában nem olyan szolidárisak egymással. Olaszországnak, Görögországnak és Máltának is elege van a saját szociá­lis ellátórendszerére óriási terhet rakó bevándorlási hullámból, de Nagy-Britannia, Franciaország, Németország vagy éppenséggel Dánia is megszabadulna a menedékkérőktől. Angela Merkel kancellár még sírásra is késztetett egy palesztin lányt, amikor élő tévéadásban azt mondta neki, nem maradhat minden új jövevény Németországban.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 13 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
balbako_
2015. augusztus 03. 14:17
"Az Európai Unió egy dologban biztosan kudarcot vallott: rendezetlen viszonyokat teremtett Európán belül, ahol nem lehet tudni, ki miért felel."Mert eltértek az alapítók akaratától. A gazdasági szövetségből melyet szuverén államok kötöttek egymással harmonizáló gazdasági lépések ügyében, egy soha, senki által meg nem választott, a tagországok leamortizált politikusaiból álló vízfej hatalom megszerzési törekvése áll. A tagországok elemi gazdasági érdeke már nem szempont, csak ennek a bagázsnak az ambíciói.
luga
2015. augusztus 03. 12:11
Az erős európai államok szövetkeztek arra, hogy kirabolják a gyengébbeket. A multik, és az USA érdekében minden módon érvényesítik az érdekeiket. Persze, lehet ehhez gyártani ideológiát is.
Berecskereki
2015. augusztus 03. 10:11
Azért ne keverjük össze az okozatot az okkal. "Az Európai Unió egy dologban biztosan kudarcot vallott: rendezetlen viszonyokat teremtett Európán belül, ahol nem lehet tudni, ki miért felel." - az okozat és nem ok. Az ok, hogy a gazdasági szövetségből ideológiai pártpolitikai harc lett, melynek fundamentuma a félreértelmezett liberalizmus, amely leépíti a közösségeket és az egyént, a mát állítja központi kérdésnek és nem érdekli a holnap. A szabadságból szabadosság lesz, amely anarchiába torkolóik. A XXI. század eddig eltelt ideje, történései ennek bizonyítéka.
szkeptikus
2015. augusztus 03. 09:32
"az egyszerű európai polgár pedig már azt sem tudja, ki felel az ő jólétéért és biztonságáért. Brüsszel, Berlin, London?" Az egyszerű európai polgár esetleg arra is gondolhatna, hogy a saját jólétéért azért valamennyire ő maga is felelős.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!