Tényleg betiltják a készpénzt?

2015. augusztus 25. 14:56

A legnagyobb cégek, pénzügyi alapok és befektetők visszafogják befektetéseiket, és a negatív (infláció alatti) kamatok és hozamok láttán inkább készpénzben tartják forrásaikat.

2015. augusztus 25. 14:56
Kiszelly Zoltán
Kiszelly Zoltán
Mozgástér

Ezeket a folyamatokat látva már jobban érthető, ha a közgazdászok azon gondolkodnak, hogy a párnaciha és a malacpersely mélyéről hogyan lehetne minél több pénzt visszaterelni a gazdaság körforgásába. Ezt a logikát követve valóban a készpénz megszüntetése jelentené a gordiuszi csomó átvágását, hiszen ha csak átutalással, vagy kártyás vásárlással lehetne fizetni, minden pénzmozgás azonnal láthatóvá és adóztathatóvá válna. A tranzakciós adóból származó nagyobb bevétel pedig jól jönne az államadósság visszafizetésénél, vagy gazdaságélénkítő állami beruházások finanszírozásánál.

A terv ellenzői a privátszféra védelmét hozzák fel, hiszen innentől kezdve a pénzköltésen keresztül a bank és az állam minden ember hétköznapjába “belelát”. A háromhetes görög bankzárlat pedig azt példázza, hogy egy ilyen rendszer leállása egy egész országot képes megbénítani.

Az idősek és szegények zöme nem is rendelkezik bankszámlával és/vagy bankkártyával, így őket külön fel kellene készíteni a készpénz utáni időkre. Sokan éppen azért szeretik a készpénzt, mert jobban ellenőrizhető a költésük, a bankkártyánál ugyanis nem »érzik«, hogy meddig nyújtózkodhatnak.

Ezek a tervek most még elég futurisztikusak, ám a tendencia egyértelmű: Franciaország háromezer euróban korlátozta a készpénzfizetések felső határát, Dániában a benzinkutak, éttermek és a kisebb boltok már nem kötelesek készpénzt elfogadni. Ha marad/mélyül a válság, talán az uborkák görbülete, a porszívók és hajszárítók maximális teljesítménye és a zuhanyfejek vízfogyasztása után az EU szabályt fog hozni a készpénzforgalom visszaszorítására, vagy akár teljes betiltására is.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 23 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2015. augusztus 25. 22:59
"az EU szabályt fog hozni a készpénzforgalom visszaszorítására, vagy akár teljes betiltására is.” Ez nyilvánvaló. Uralni akarják a hatalmasok, a politikusok és a bankárok az összes ember összes pénzét. Ráadásul félnek a forradalmaktól. Ha nem lesz készpénz, akkor újra felértékelődnek a nemes fémek, azokat jobban el lehet dugni a tolvaj bankárok és politikusok elől.
Akitlosz
2015. augusztus 25. 22:55
"A tranzakciós adóból származó nagyobb bevétel pedig jól jönne az államadósság visszafizetésénél, vagy gazdaságélénkítő állami beruházások finanszírozásánál." Az államadósságot SOHA nem fizetik vissza. Teljesen mindegy, hogy mekkora az állam adóbevétele, az állam annál MINDIG többet akar költeni és többet is költ, így az államadósság gyakorlatilag MINDIG, folyamatosan növekszik. Az államadósság mértékét ugyanis pénzben mérik, véletlenül sem százalékban.
Akitlosz
2015. augusztus 25. 22:53
"hiszen ha csak átutalással, vagy kártyás vásárlással lehetne fizetni, minden pénzmozgás azonnal láthatóvá és adóztathatóvá válna." S ezzel soha senkinél nem lehetne semennyi pénz sem. Az összes pénz a bankok számítógépein lenne, az állam ellenőrzése az összes állampolgára összes pénze felett teljes lenne. Ezzel jelentősen meg tudnák nehezíteni a sikeres forradalmakat. Hiszen bárkinek az összes pénzét bármikor tudnák zárolni. Tüntetni persze lehetne a bankok előtt, de sokra nem mennének vele.
Akitlosz
2015. augusztus 25. 22:43
"a közgazdászok azon gondolkodnak, hogy a párnaciha és a malacpersely mélyéről hogyan lehetne minél több pénzt visszaterelni a gazdaság körforgásába." Értsd ellopni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!