Az ész csele

2015. augusztus 17. 15:04

Hajlamosak vagyunk annak, aki rosszat tesz/fog tenni nekünk, rosszindulatot tulajdonítani. Pedig nem szükséges.

2015. augusztus 17. 15:04
Aristo
Aristo

Kitűnő liberális barátom, valamelyik írásomra reagálva, hívott, mennék ki az állomásra, hogy saját szememmel lássam, mennyire esendőek, szánni valóak és – ami nagyon fontos – különbözőek a migránsok. Csupa egyéniség, eltérő szándék és akarat, kedély és viselkedés. Szándéka nyilvánvaló: ha meglátom ezt a sokféleséget, akkor nem veszem magamnak többé a bátorságot, hogy egységként, általánosságba beszéljek róluk. (...)

Azért nem kell kimennem megnézni őket, mert tudom, hogy az egyéni cselekedetek és szándékok káosza mögött – ahogyan a fent idézett Hegel is gondolta – szabályok húzódnak meg. »Megvalósítják érdeküket; de ezzel még valami továbbit hoznak létre« és ez a további, esetünkben, ennek a civilizációnak a bukását jelenti majd. Hajlamosak vagyunk annak, aki rosszat tesz/fog tenni nekünk, rosszindulatot tulajdonítani. Pedig nem szükséges. Ahogyan az egyének viselkedésében nem túl sok szabályosságot figyelhetünk meg, úgy, ellenkezőleg minél nagyobb a tömeg annál kiszámíthatóbb a viselkedése. Bármi is a szándékuk eredetileg, mikor idejönnek, majd egymás mellé költöznek a nyomornegyedekben, mecseteket építenek és bevezetik a saríját. Így lesz, mert így kell lennie. Ki ne szeretne az övéi között a megszokott hitek és szokások között élni? Emberi tulajdonság ez, nem kell rosszindulatúnak lenni hozzá, mi is így tennénk, ha odamennénk hozzájuk. (...)

Nem megyek hát ki a pályaudvarra megnézni őket és nem csak azért, mert úgy gondolom, nem egyénileg számítanak, hanem mint tömeg. Azért sem megyek, mert még egyenként megkedvelném őket és ezt – a fentiek miatt, mindannyiunknak – el kéne kerülni.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 155 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
ÁrPi
2015. augusztus 18. 11:34
..azt írja Aristo: "Ahogyan az egyének viselkedésében nem túl sok szabályosságot figyelhetünk meg, úgy, ellenkezőleg minél nagyobb a tömeg annál kiszámíthatóbb a viselkedése. " Hari Seldon (Isaac Asimov sci-fi szerző) pszichohistóriai alapvetését vajon melyik individualista libertális vetné el - szerte a hanyatló galaktikus birodalomban? (Szinte mind elveti, de Asim-ovnál ez a Seldon és a tudóscsapata van a történet középpontjában...)
ÁrPi
2015. augusztus 18. 11:07
Aristo! (Te nem vagy rosszindulatú.) "Hajlamosak vagyunk annak, aki rosszat tesz/fog tenni nekünk, rosszindulatot tulajdonítani. Pedig nem szükséges. " Elkanyarodik tán kicsit az alábbi filmrészlet tanulsága, de nem végletesen: Eme kiemelt részgondolat (a) Nevemsenki kismadaras meséjében jobban gyermekibb módon van megfilmesítve , lássuk csak meg milyen átéléssel hallgatja az öregember :) ... https://www.youtube.com/watch?v=fUe4_dA6B1c "Nem mindig akar rosszat aki leszar téged és nem mindig akar jót az aki kihúz a szarbol de a lényeg: Aki nyakig szarban van az fogja be a száját :DD " Aristo! Ezt a fenti Nevemsenki szummázatot is mondhatnád majd az említett kitünő liberális bahhátodnak! :-D
RAMBO
2015. augusztus 17. 23:54
Aristo legnyomorultabb hazugsága, hogy a bányában halálra dolgoztatott gyerekek miatt lenne Európa az itt élő népeké. A gyerekek nem az európai népek megmaradásáért dolgoztak, hanem mert nem szerettek volna éhen halni. A tények: nem tudjuk befogadni a menekülőket, mert egy gazdaságilag leromlott ország vagyunk, ahol még a magyar állampolgároknak se jut munka. Nincs saját iparunk, a fiatal értelmiség menekül innen, a nemzetvezető pajtás pedig asztalosországot álmodik. MI NEM VAGYUNK MUNKAADÓI MÉG A NINCSTELEKNEK SE.
mustarharmas
2015. augusztus 17. 22:04
Ezt a csávót mindig érdemes olvasni....
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!