Milyen görögök? Ez a válság már régen az EU-ról szól

2015. július 02. 14:47

A legitim központi hatalom hiányából következik az EU egy másik furcsasága, hogy a saját maga által hozott szabályokat sem tudja betartatni.

2015. július 02. 14:47
Kovács Áron
vs.hu

A legitim központi hatalom hiányából következik az EU egy másik furcsasága, hogy a saját maga által hozott szabályokat sem tudja betartatni. A legjobb példa erre a stabilitási és növekedési paktum, ami előírja mekkora lehet az államháztartás hiány és az államadósság. Az ezt be nem tartó államok ellen úgynevezett túlzottdeficit-eljárás indul, ami persze senkit nem akadályoz meg a fenntarthatatlan gazdaságpolitika folytatásában, amire Görögország a legjobb példa. Újabb és újabb programokkal, ígéretekkel sokáig ki lehet húzni: Franciaország például májusban harmadszor kapott halasztást, most épp 2017-es határidővel.

Van egy másik terület, ahol az EU képtelen a saját szabályainak érvényt szerezni, mégpedig az úgynevezett alapvető értékek, a jogállamiság, a demokrácia és emberi jogok terén. Ez az utóbbi években pont Magyarország és Románia ügyében került elő, de már 2000-ben, Ausztria ügyében is világossá vált, hogy az EU-s intézmények csak konkrét jogszabálysértések esetén tudnak fellépni, a nagy egésszel nem foglalkoznak. Így lett például a magyar médiatörvény körüli politikai vitákból Brüsszel nyomására három, igazából részletkérdéseket érintő törvénymódosítás.

Az Európai Parlamentben 2013-ban, Magyarország ügyében elfogadott Tavares-jelentés épp azt a célt tűzte ki, hogy létrejöjjön valamiféle intézmény, ami rendszerszinten figyelné a tagállamokban a demokrácia és a jogállamiság helyzetét. Hasonló ötlete volt annak idején a német, a holland, a dán és a finn külügyminiszternek, akik az alapvető értékeket védő mechanizmus felállítását javasolták – ez végső esetben a források felfüggesztésével büntette volna a renitenseket. Bár az úgynevezett Általános Ügyek Tanácsában egyszer szó volt erről, aztán a kezdeményezés csendben elhalt.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 11 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Szúnyog
2015. július 02. 21:25
"létrejöjjön valamiféle intézmény, ami rendszerszinten figyelné a tagállamokban a demokrácia és a jogállamiság helyzetét." Ez az intézmény azonnal jelezne, ha sérülne a buzik, vagy a média-oligarchák érdeke, s magasról tenne a nemzeti kisebbségek jogaira, ahogy az most sem érdekes az EU-ban.
Onurisz
2015. július 02. 17:47
"Az alapító atyák még úgy képzelték, hogy az integráció mindig mélyebb lesz, és a végén Európa egyetlen állammá válik." Hogy valóban így képzelték-e, az azért kétséges, de az igaz, hogy sokáig lehetséges volt az integrációt egyre mélyebbé tenni. A déli országok felzárkóztatása már egy idő után megtorpant, a keletiek felzárkóztatását pedig valójában nem vették komolyan, csak a nagy üzletet látták benne. Az euró bevezetése túlzás volt. A kevesebb több lenne. Meg kellene állni a közös intézmények és gazdasági előírások egy szintjénél, mert az "integráció mélyítése" jelenleg csak a központi apparátus és a jövedelemáramlásból tartósan pozitívan kijövő államok érdeke. A következő évtizedekben Európára olyan kihívások várnak, amelyekre a napi belső ideológiai és érdekellentétek által feszített államközösség nagyon rossz hatásfokkal fog reagálni. Példa erre a bevándorlási nyomás álságos kezelése. Jelenleg vannak közös "humánus" elvek és előírások, ám az egyes országok, anélkül, hogy ezeket nyíltan megkérdőjeleznék, igyekeznek a terheket egymásra nyomni. Ha minden állam maga dönthetne a bevándorlási politikáról, kialakulnának az érték- és érdekalapú együttműködések és sokkal gyorsabban helyreállnának az európai országok önvédelmi mechanizmusai.
puszika
2015. július 02. 16:38
Kedves Kovács! Egyet értünk! Van abban valami báj,amikor Görögország kormányfője Brüsszelben tárgyal azokkal,akik annak idején a látható és várható gondok ellenére,simán betolták a görögöket az eurózónába. Jah ,de akkor a kommunistáknak meg a szociknak tetsző kormány volt hatalmon. És mi van most? Hát ez az!!!!!!!
luga
2015. július 02. 15:49
Atya ég! A felsoroltak miatt esik szét az EU?! Nem. Pont amiatt, amilyen politikát folytat az EU, az alkuk során kinevezett két zsarolható, alkalmatlan vezetőjével együtt.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!