Oroszországról már nincs illúziónk

2014. április 26. 16:57

Az oroszok úgy emlékeznek, hogy itt felszabadítás történt, és nem értik, miért nem ért egyet velük mindenki. Interjú.

2014. április 26. 16:57
Anne Applebaum
Könyves

„Ha már a tabukról beszélünk, itthon is nagyon sok olyan téma volt, melyekről évtizedekig egyszerűen nem lehetett beszélni, például arról, hogy a bevonuló szovjet csapatok milyen bűnöket követtek el a polgári lakossággal szemben. Hogy látja, az oroszok készen állnak már arra, hogy szembenézzenek ezekkel a dolgokkal?

Az oroszok egyáltalán nem állnak készen erre. És ennek most látjuk is a hatásait. Nem gondolom, hogy az oroszok egyáltalán megértették, hogy mit tettek Kelet-Európában. Néhányan persze igen. Oroszországban kitűnő történészek dolgoznak, és mint ország mutat némi megértést a sztálinizmus, a kommunizmus kapcsán, főleg, mivel az emberek családi emlékeket őriznek, de ami tényleg hiányzik az orosz népi emlékezetből az az, hogy a háborút követően mi is történt Kelet-Európában. Szerintem nem igazán tudják. Nem tudják, mi történt a balti államokban, nem tudják, mi történt Lengyelországban, nem tudják, mi történt itt. Ők úgy emlékeznek, hogy itt felszabadítás történt, és nem értik, miért nem ért egyet velük mindenki. Néhány éve Észtországban volt az az elhíresült vita a katonaszoborról, ott elég egyértelműen kiderült, hogy nem tudják, hogy az észtek hogyan emlékeznek rájuk. És gondot jelent számukra annak megértése is, hogy hogyan látták itt őket. Azt gondolom, ez még ma is nagy probléma Oroszország és a kelet-európai államok között.

Az orosz behatolás Moszkva részéről mennyire volt jól előkészített akció, mennyire volt világos koncepciójuk arról, hogy mit is fognak itt csinálni?

Világos koncepciójuk volt. Nem hiszem, hogy minden egyes elem meg volt előre tervezve; nem vagyok benne biztos, hogy eltervezték-e például előre a Varsói Szerződést. De voltak bizonyos dolgok, melyeket mindenhol végrehajtottak – és ez az oka annak, hogy a könyvem több országot ölel fel, ugyanis mintákat kerestem. Létrehozták tehát a titkosrendőrséget, átvették a hatalmat a rádió, valamint az ifjúsági mozgalmak, és egyéb civil csoportosulások felett. Amikor 1945-ben megérkeztek ide, már volt tapasztalatuk ebben, hiszen ugyanezt csinálták korábban Közép-Ázsiában, Grúziában, a Kaukázusban, és később, 1939-ban Kelet-Lengyelországban, és a balti államokban. És aztán amikor megérkeztek Budapestre, már felkészültek voltak. Volt egy mintájuk, megvoltak a technikáik, melyekről tudták, hogy működőképesek.

A könyvben szó esik arról, hogy az átlag szovjet katona hogyan élhette meg, amikor például Budapestre érkezett, volt, akit szinte sokkolt, amit itt látott…

Ezzel kapcsolatban adódik a kérdés, hogy miért voltak olyan mérgesek, amikor megérkeztek. Mert azok voltak. A magyarázat egyik része, hogy itt sokkal nagyobb gazdagságot láttak, mint otthon. Ezt próbálták azzal magyarázni, hogy a fasiszták ellopták az ő javaikat. Akkoriban az erőszak részben erre volt visszavezethető.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 88 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Mich
2014. április 28. 03:31
Kik is voltak azok, akik kiszolgálták őket (az orosz megszállókat)...?!
Buga Jakab57
2014. április 27. 17:43
Erre föl a mai világ úgy változott, hogy manapság politikai erkölcsöt, keresztény morált Oroszországtól, a volt KGB-s Putyintól lehet tanulni. A régi "álom", Amerika, pedig elsüllyed a liberalizmusban, politikai és emberi erkölcstelenségben, a Birodalom játékszerévé és annak erőszak-szervezetévé vált.
Box Hill
2014. április 27. 14:29
Alexander Szolzsenyícin a Gulag szigetcsoport című könyvében 66 millióra becsüli az áldozatok számát 1918 és 1959 közötti időintervallumra. Ő Iván Alekszejevics Kurganov statisztikus adataira támaszkodott. Alexander Jakovlev aki 1973 és 83 között a Szovjetunió nagykövete volt Kanadában, majd Gorbacsov jobbkeze lett a peresztrojka korszak kivitelezésében és vezette a Politikai Elnyomás Áldozatainak Rehabilitálásával Foglalkozó Elnöki Bizottságot. „Egy évszázadig tartó erőszak Szovjet-Oroszországban” című könyve angolul 2002-ben jelent meg. Ebben 60 és 70 millió közé teszi az áldozatok számát.
gregoripehh
2014. április 27. 10:54
Buta és műveletlen embereket könnyű átvágni. Ha Vona-Führer kiadja a parancsot: proletárok, ballra át, ruszki seggett nyalni, akkor gondolkodás nélkül lefetyeli az egész hazaáruló jobbikos csürhe putyisz elvtárs bélsarát. A mögötte álló zavaros elméleteket amúgy sem érti egyik sem. Hogy az "ukrajnai éhezést a jószivű sztálin atyó sem tudta megakadályozni, pedig mindent meg tett ellene", ennél pofátlanabb hazugságot nehéz elképzelni. Miután az összes nagybirtokost lemészároltatta és a földeket államosította, megszűnt a nagyüzemi mezőgazdaság. Ezután a kistermelőktől is, halálbüntetés fenyegetésével, ellopta az ennivalót, hogy inkább dögöljenek meg. Ugyanakkor ezidőben még dollárért exportált is élelmiszert. Ennél nagyobb patkány kevés volt a világon, kedves seggnyaló véleményezőim.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!