Kínával kereskedni pedig kell

2014. február 13. 22:03

Peking akarva-akaratlanul a kölcsönös függések olyan bonyolult hálóját alakította ki, amelyekből senki se tudja kivágni magát.

2014. február 13. 22:03
Salát Gergely
Heti Válasz

Bár mifelénk az az egyoldalú kép él, hogy a kínai áruk elárasztják a világot, a számok azt mutatják, hogy ez fordítva is igaz, s a külvilág termékei is elárasztják Kínát. Bár jelentős az ország kereskedelmi többlete, az export és az import között nincs nagyságrendbeli különbség; Kína csaknem annyi árut vesz, mint amennyit elad. Ez mindenkinek jó hír. Másrészt az adatok csak az áruk kereskedelmére vonatkoznak, a szolgáltatások exportja és importja terén Amerika teljesítménye még mindig kétszerese Kínáénak. Harmadszor: míg az Egyesült Államok exportját a magas hozzáadott értékű, innováción alapuló, márkás termékek jelentik, a kínai áruk többségének versenyképességét még mindig az alacsony ár adja.

Mindezeknél fontosabb, hogy növekvő kereskedelme révén Kína egyre jobban integrálódik a világgazdaságba. Ez azt is jelenti, hogy egyre inkább függ a külvilágtól, így egyre inkább érdeke, hogy rendezett kapcsolatokat tartson fenn mindenkivel. A következő évtizedek legfontosabb világpolitikai kérdése az lesz, hogy a növekvő súlyú Kína és a csökkenő befolyású Amerika miként kezeli ezt az erőeltolódást. A történelem azt mutatja, hogy a régi nagyhatalmak nem szokták szeretni egy-egy új birodalom felemelkedését, ez pedig könnyen súlyos bonyodalmakhoz vezethet. Az viszont, hogy Kína gazdaságában jelentős – és nem csökkenő – súlya van a külkereskedelemnek, visszafogottságra inti Pekinget is és vetélytársait is. Kína függ a neki energiahordozókat, nyersanyagokat, technológiát meg egyebeket szállító exportőröktől is, meg az áruit felvevő külső piacoktól is, szóval gyakorlatilag mindenkitől. De ugyanígy függnek Kínától export- és importpartnerei. Vagyis Peking akarva-akaratlanul a kölcsönös függések olyan bonyolult hálóját alakította ki, amelyekből senki se tudja kivágni magát anélkül, hogy magát is össze ne kaszabolná.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 22 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
KannibálTatárÚr
2014. február 13. 23:18
"Bár jelentős az ország kereskedelmi többlete, az export és az import között nincs nagyságrendbeli különbség; Kína csaknem annyi árut vesz, mint amennyit elad." Miből a jelentős többlete, ha annyit árut vesz, mint amennyit elad?
lavor
2014. február 13. 23:05
A nyáron Ferihegyen melóztam a csomagforgalomnál. Hogy mik a tapasztalatok? Az a helyzet srácok, hogy amint az elektronikus kereskedelem használata tömegessé válik, Európa már csak a meleg jogokkal fog tudni kereskedni, az meg kell a francnak, mert hogy a technológiát pár éven belül a hajunkra kenhetjük, az tuti.
Kronikas
2014. február 13. 23:04
Maradt még keleti irányban valami obskurus diktátor, akinek nem nyalta kis a seggét?
rocksztar
2014. február 13. 22:30
Kínával pragmatikusan kell viselkedni
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!