„Portfolio.hu: Hogyan látja a hazai hitelezés rövid és közép távú kilátásait? Az új, nagy volumenű NHP-ben reménykedjünk vagy az újabb devizahiteles mentőcsomag hatásai miatt aggódjunk?
Jaksity György: A devizahitelesek mentegetése, amennyiben - és nagy valószínűséggel így lesz -, a hitelfelvevő tartozásának egy részét a bankkal íratja le, definíciószerűen a nettó megtakarítói pozició javulásával jár, ami a potenciális jövőbeli hitelfelvevő képesség vagy fogyasztás szempontjából pozitív függetlenül attól, hogy egyébként a megvalósuló csomagról közgazdasági, jogi és morális szempontból mit gondol az ember. A bankok számára újabb jelentős veszteséget okozó megoldás viszont egyértelműen negatív a hazai hitelezés szempontjából. Ezt az MNB is látja és részben ezért indult a növekedési hitel program, amelynek jövőre - megint csak az egyéb tényezők értékelésén túlmenően - lesz hatása a gazdasági növekedésre és mivel az amúgy elhanyagolható lenne, a hatás jelentős lesz. Összességében persze a magyar gazdaság helyzete továbbra is gyászos marad a rövidtávú fiskális és monetáris lépések ellenére.
P.: Növekedési fordulatról beszél a kormány, mennyiben tekinthető Ön szerint a recesszióból való kikerülésünk valódi fordulatnak?
J. Gy.: A 2014-es választások miatt a kormány és az (elvileg független) MNB jelentős keresletélénkítésbe kezdett, másrészt a tavalyi megszorítások után mindenképpen jött volna egy kis visszapattanás bár az előbb említett lépések nélkül ezzel is csak 1% alatti növekedés lett volna elérhető. Így viszont a növekedési hitelprogram megvalósulásának menete függvényében egyszeri ugrásként akár 2%-os GDP növekedés sem kizárt. Közben persze folytatódik a jövőnk felélése és emiatt a hosszú távú növekedési pályánk kilátásai inkább romlanak még az alacsony kamatok ellenére is, amelyek viszont kérdéses, hogy meddig fenntarthatóak. A hozamgörbe távolabbi szakaszain inkább emelkedést, mint csökkenést látni, ami nem csoda, hiszen ha belegondolunk, hogy az amerikai 10 éves állampapír 150 pontot emelkedett hozamban és 3%-on túlra kacsintgatott, amikor Bernanke ismét meglepte a piacot azzal, hogy mégsincs tapering. Ez egy napig megint lenyugtatta a piacokat (leginkább short-zárások történtek), de egyre kevésbé és egyre rövidebb ideig hatnak a meglepetések, márpedig a magyar gazdaság jó ideje az olcsó (rövid)pénz és az EU-s támogatások oxigén palackjára van kapcsolva.”