Kurzusférfiak (?)

2012. július 26. 07:26

A magyarok a harcos retorikát misztifikálják, azt respektálják, ahelyett, hogy az érveket mérlegelnék.

2012. július 26. 07:26
Paár Ádám
Népszava

„Magyarországon a történelem mindig kedvelt játékszere volt a politikának, és ma is az. A pártok vezetői általában úgy tekintik a történelmet mint aktuális politikai céljaik szolgálólányát. Különös módon a választói tömegek is leginkább akkor »izgulnak fel« valamelyik történelmi korszakra, ha kedvenc pártjuk, politikusuk ráirányítja a figyelmüket. Egy ideje a Horthy-korszak áll az érdeklődés középpontjában (ha az érdeklődés a találó kifejezés, és nem az ájult, kritikátlan csodálat, vagy éppen a bálványdöngető indulat). (...)

Az elmúlt időszakban több olyan személy kultusza erősödött meg, akik valamilyen módon a Horthy-korszakhoz kötődnek. Jellemző persze, hogy azok a figurák, akiknek a szobra és újratemetése körül megy a hajtépés, két csoportra oszthatók: egyik részük kifejezetten ellenfelévé vált a Horthy-korszak politikai rendszerének, mert az nem volt eléggé »ellenforradalmi«, vagy elég antiszemita, és/vagy szociálisan érzékeny számukra (Szabó Dezső, Prohászka Ottokár, Nyírő József), a másik tábor pedig vajmi kevéssé kötődött Horthy Magyarországához (Wass Albert, részben szintén Nyírő, akik életük pár évét töltötték a magyar állam keretei között). Az erdélyi író, Wass nem lehetett teljesen elégedett a kurzussal, amelyik Észak-Erdélyben nem a helyieket, hanem az anyaországi születésű középosztályt részesítette előnyben.

Ugyanakkor egy árulkodó jel, hogy Herzegh Ferenc író szobrának felállítására, vagy esetleg életművének az irodalmi kánonba való beemelésére nem történik kezdeményezés. Nehezen magyarázható meg a mellőzés oka. Ha valaki tényleg a Horthy-korszak megbecsült írója volt, akit a tenyerén hordott a kurzus, aki felsőházi képviselő és színházak kedvence volt, és aki mindemellett vállalható volna az európai konzervatív-liberális eszmény szempontjából, az éppen Herzegh. Mi a baj vele? (...) Váteszekre, lángpallosú prófétákra van szükség, nem pedig esendő emberekre, halk építőkre, mint Bethlen, Klebelsberg, később – már 45 után – Pfeiffer, Barankovics? Talán éppen itt van a gyökere a problémának: a magyarok a harcos retorikát misztifikálják, azt respektálják, ahelyett, hogy az érveket mérlegelnék.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 20 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
ZolieM
2012. július 26. 10:31
Herczeg Ferenc írásait éppen a közelmúltban fedeztem fel, nekem nagyon tetszenek eddig.
füst
2012. július 26. 09:53
Egypár úrnak Herczeg esetében igaza van. Kezdeményezze a népsava a szoborállítást és mi örömmel támogatjuk. Hiszen a savásoknak is fontos a magyar kultúra, nem?
Hunor N.
2012. július 26. 09:36
Biszkura valahogy mégsem sikerül ráirányítani a figyelmet, pedig arra is "felizgulnának" a választói tömegek. A cikkíró úr tán tehetne egy próbát, ha már a politikusaink ennyire impotensek.
zolinho723
2012. július 26. 09:00
Mentségükre régen is tele volt elmebeteggel a kormány(pannon puma)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!