Leváltható-e a politikai elit?

2011. december 16. 11:09

Sokak szerint egy civil szerveződés a párttá alakulással elveszti a szüzességét. Én az ellenkezőjét gondolom.

2011. december 16. 11:09
Szilvay Gergely
Origo

„Az elitek egy csapásra való leváltása úgyszintén idealista utópia. Akármilyen elhasználódott is egy elit, mi lesz utána? Jönnek az újak, de értenek-e a politika művészetéhez, tudják-e hogy kell egy országot kormányozni, vagy nem? Lefogadom, hogy nincs elég tapasztalatuk az elitváltó néptribunoknak a kormányzáshoz. Tapasztalatot azonban csak a politikával való bemocskolódással lehet szerezni. De ha le is váltanák az elitet és tudnának is kormányozni, akkor is kérdés, hogy milyen gyorsan használódna el a elitváltó elit. Valószínűleg szembe találná magát az antipolitikai elitváltó vezetés a politika kényszereivel, és maga is ugyanúgy korrumpálódna, kompromisszumok megkötésére kényszerülne - és így aztán vagy az első kompromisszum, »megalkuvás« után, vagy pár éven belül megjelenik a következő néptribun-generáció, akik árulással vádolják az előzőeket, kijelentve: »nem váltották be a reményeket«.

És itt jön a csavar. Egy politikától megcsömörlött országban joggal alkalmazza mindenki - párt, szakszervezet, civil mozgalom - az antipolitikai retorikát (időnként régi motoros pártpolitikusok is, félszeg öniróniával, vagy megfelelési kényszerből). Ha azt gondoljuk, hogy az embereknek nemzeti érdek kell, megkapják (Nemzeti Együttműködés Rendszere); ha elitváltás, azt is megkapják (Jobbik, 4K!), ha szakértői kormány, azt is (Horn, Bajnai). Az antipolitikai retorika így a politika szerves része lesz, hiszen egy tömegdemokráciában meg kell győzni az embereket. Valószínű a felfutáshoz elég lehet az antipolitikai retorika, kérdés (most épp az LMP esetében): elég-e a megmaradáshoz is.

Sokak szerint egy civil szerveződés a párttá alakulással elveszti a szüzességét. Én az ellenkezőjét gondolom: a civil mítosz és hasonló mítoszok bírálata nem azt jelenti, hogy a civil mozgalmak ne csinálhatnának pártot és politikát, hiszen honnan jöjjön a politikai utánpótlás, frissülés, ha nem a »civil életből«. Nyugodtan alakítsanak pártot, ez egy bátor és őszinte lépés. Viszont a politikaellenesség szlogenjeinek használata csak kampányfogás a részükről, és biztos, hogy nem fogják megvalósítani a »tiszta« politikát - eltelik pár parlamenti ciklus, és azon kapják majd magukat, hogy az »elhasznált elit« részei lettek, és  ellenük tüntetnek a »civilek«.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 22 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Faqtya ezredes
2011. december 16. 19:07
Ez a Kormanyzati Josdas, Egymasert Alapitvanyos Szilvasinak a kicsodaja?
várúr
2011. december 16. 12:50
Egész Európa szarban van. Írország, Görögország, Portugália, Spanyolország, lassan Olaszország és Magyarország az irtózatos államadósság miatt különösen bűzlik. Erre egyesek nem szippantókocsiért kiáltanak, hanem "civilekkel" akarnak lapátolni. Az összes civilnek megvan a maga kis lapátocskája, a homokozóban már lapátolt vele, épülget a sok kis homokvár. Indulójuk Polgár Dorka "nemteccik a rencer" c. slágere. Szó nincs arról, hogy épp most könnyebbült meg jó 30 százalékkal közel egymillió devizahiteles helyzete, dehogy... Cca 100.000 "magányögdíjasért" visonganak, miközben létezik önkéntes nyögdíjpénztár, amihez a kutya se akar nyúlni. Tavaly az alkotmánybíróságért reszkettek, most a pokolba kívánják. Médiadiktatúráról szól a nóta, miközben egy drámaírót pár cikke miatt a színháztól távolítják el. Bírói függetlenségről röfögnek, csak azért, mert (az amúgy tökéletesen alkalmas) bírósági elnöknő jóban van a kormányfő feleségével. Az emberi hülyeség határtalan.
bigyomail
2011. december 16. 12:41
A párt definíció szerint egy olyan "civil szervezet", aminek célja a hatalom megszerzése és megtartása. Ha egy civil szervezet irányítani akarja az országot, akkor ahhoz meg kell szereznie a hatalmat. Innentől viszont már pártnak hívjuk, függetlenül attól, hogy mit állít magáról. Bármely szervezet, ami hatalomra jut, úgy fog viselkedni, mint a jelenleg hatalmon lévők. Ez mindenhol így van. Ha kiveszek a melósok közül egy embert és azt mondom neki, hogy te leszel a főnöke ennek a pár embernek, akkor az elején nagyon fogadkozik, hogy ő bezzeg nem lesz olyan szemét, mint az előző csoportvezető. Azután telik az idő, a melót meg kell követelnie a beosztottjaitól, számon kell őket kérni. Az elején persze kér, később rájön, hogy nem működik, de közbe az emberei is elkezdik mondani: "Épp olyan vagy, mint a másik!" Azután persze olyan is lesz. Mert egy idő után rájön, hogy ha csak kér és könyörög, abból nem lesz semmi, ezért elkezd parancsolni, és mivel a beosztottjai fújnak rá és elmondják mindennek, hát ő is megtanulja a "fizetett ellenség" és a "semmirekellő lusta banda" kifejezések igazi jelentését.
Himalája
2011. december 16. 12:30
"Jönnek az újak, de értenek-e a politika művészetéhez" Hát igen, a politika bizonyos értelemben művészet. A zsebtolvajt is bizonyos értelemben annak tekinthetjük, tehetség kell hozzá, és rengeteg gyakorlat.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!