„Az elitek egy csapásra való leváltása úgyszintén idealista utópia. Akármilyen elhasználódott is egy elit, mi lesz utána? Jönnek az újak, de értenek-e a politika művészetéhez, tudják-e hogy kell egy országot kormányozni, vagy nem? Lefogadom, hogy nincs elég tapasztalatuk az elitváltó néptribunoknak a kormányzáshoz. Tapasztalatot azonban csak a politikával való bemocskolódással lehet szerezni. De ha le is váltanák az elitet és tudnának is kormányozni, akkor is kérdés, hogy milyen gyorsan használódna el a elitváltó elit. Valószínűleg szembe találná magát az antipolitikai elitváltó vezetés a politika kényszereivel, és maga is ugyanúgy korrumpálódna, kompromisszumok megkötésére kényszerülne - és így aztán vagy az első kompromisszum, »megalkuvás« után, vagy pár éven belül megjelenik a következő néptribun-generáció, akik árulással vádolják az előzőeket, kijelentve: »nem váltották be a reményeket«.
És itt jön a csavar. Egy politikától megcsömörlött országban joggal alkalmazza mindenki - párt, szakszervezet, civil mozgalom - az antipolitikai retorikát (időnként régi motoros pártpolitikusok is, félszeg öniróniával, vagy megfelelési kényszerből). Ha azt gondoljuk, hogy az embereknek nemzeti érdek kell, megkapják (Nemzeti Együttműködés Rendszere); ha elitváltás, azt is megkapják (Jobbik, 4K!), ha szakértői kormány, azt is (Horn, Bajnai). Az antipolitikai retorika így a politika szerves része lesz, hiszen egy tömegdemokráciában meg kell győzni az embereket. Valószínű a felfutáshoz elég lehet az antipolitikai retorika, kérdés (most épp az LMP esetében): elég-e a megmaradáshoz is.
Sokak szerint egy civil szerveződés a párttá alakulással elveszti a szüzességét. Én az ellenkezőjét gondolom: a civil mítosz és hasonló mítoszok bírálata nem azt jelenti, hogy a civil mozgalmak ne csinálhatnának pártot és politikát, hiszen honnan jöjjön a politikai utánpótlás, frissülés, ha nem a »civil életből«. Nyugodtan alakítsanak pártot, ez egy bátor és őszinte lépés. Viszont a politikaellenesség szlogenjeinek használata csak kampányfogás a részükről, és biztos, hogy nem fogják megvalósítani a »tiszta« politikát - eltelik pár parlamenti ciklus, és azon kapják majd magukat, hogy az »elhasznált elit« részei lettek, és ellenük tüntetnek a »civilek«.”