„– Az viszont már eldöntött dolog, hogy a Szépművészeti Múzeumot összevonják a Magyar Nemzeti Galériával. A művészettörténészek egy része ez ellen is tiltakozik.
– Minden változás, legyen bármennyire is pozitív irányú, sértheti az éppen fennálló érdekviszonyokat. Ez természetes. Ha magukat a tényeket nézzük: a kormány valóban előírta az intézményi változást, amelynek során, 2017 végén a múzeumnak alkalmatlan királyi palotából az új múzeumi negyedbe költözik át a Galéria gyűjteménye, végre újraegyesülve a Szépművészetiével. Eleve óriási hiba volt, hogy az ’56-os forradalom után szovjet mintára kioperálták a magyar anyagot a Szépművészeti Múzeum gyűjteményéből, amivel nagyban rontották a magyar művészet bemutatkozási lehetőségét, holott Európában szinte sehol nincs ilyen rigorózusan szétválasztva a nemzeti és az európai anyag.
– Csak amíg mondjuk Franciaországban a nemzeti anyag bizonyos korokat tekintve egyben a világ legfontosabb festészeti anyagát is jelenti, nálunk nem minden korban születtek remekművek. Sok a kis mesterünk.
– Nos, éppen ezért kell az újraegyesítés! Soha nem lesz méltó értékén ismert a magyar festészet, ha nem európai összefüggésben mutatjuk be, és egy külön intézményben tartjuk. Szomorú tény, hogy a Nemzeti Galéria jelenleg még idehaza sincs a tíz leglátogatottabb múzeum között. A nyugati világ szinte valamennyi városában együtt látható a nemzeti és a nemzetközi anyag, nekünk is újra az európai kontextusba kell visszahelyeznünk nemzeti képzőművészeti gyűjteményünket, ahogy az 1906-tól 1957-ig látható volt.
– Technikailag hogyan néz ki a Magyar Nemzeti Galéria és a Szépművészeti Múzeum gyűjteményeinek összevonása? Milyen formában és mikorra valósul meg a dolog? Mi lesz a két intézmény dolgozóival?
– Nem adott volna a kormány két évet arra a munkára, amelyet el kell végeznem, ha erre a kérdésre néhány hét után már tudnék válaszolni. Annyi bizonyos, hogy szakmailag megalapozott, minden érintettel egyeztetett megoldás szükséges. Ha a kidolgozott koncepciót 2013 őszén elfogadja a kormány, akkor 2017-ben valósulhat meg a gyűjteményegyesítés az újonnan megnyíló múzeumi negyedben. Addig a Magyar Nemzeti Galéria gyűjteménye a munkatársakkal együtt a helyén marad. Az AICA nyilatkozatának az a része, amelyben »megszüntetést« említenek, ezért is hamis, meg azért is, mert a kormány által 2012 februárjára elrendelt intézményegyesítés esetében sincs szó intézménymegszűnésről, csupán egy úgynevezett beolvadás útján történő egyesülésről, amelyet követően a Nemzeti Galéria továbbra is országos múzeum marad, csak az intézményi működési forma változik. Magyarországon és a világban számos fontos múzeum működik ilyen típusú egyesített intézményi formában.”