A vita az alkotmányozás területén megspórolhatatlan

2011. április 28. 15:00

Jó alkotmányt csak akkor lehet csinálni, ha előtte végigbeszéljük a politikai közösséget belülről feszítő kérdéseket és utána jutunk konszenzusra. Interjú.

2011. április 28. 15:00

A halasztott alkotmányozás magyar útja című fejezetben többek között arról is szó esik, hogy a 90-es évek második felében számos alkotmánytervezet készült, többek között a Horn-kormány 1995-ös tervezete, amelynek számos passzusa visszaköszön a 2011. évi új alkotmány hitvallásában. Milyen tanulságok vonhatók le mindebből?

Először is, a 16 évvel ezelőtti alkotmánytervezet preambuluma szól a »békés politikai rendszerváltozás lezáródásáról«.

Eszerint a 90-es évek közepén nyilvánvaló volt, ami manapság korántsem, hogy ti. 1990-ben, a demokratikus intézmények megteremtésével, az átmenet messze nem fejeződött be. Másodszor, a preambulumban nem csupán jelezni kell a rendszerváltás lezárulását, de »bizonyos területeken jelezni szükséges az új fejlődés felé való nyitottságot«. Talány, mit érthettek »új fejlődés« alatt? A parlamentáris rendszer egészét kellene új irányokba fordítani? Nem tudhatjuk. Talán az alkotmányozni akarók szándéka akkor még – ellentétben a 2000-es évekkel – nem az állagvédelem volt. De roppant szemérmesen nem mondták ki a lényeget.

Harmadszor, a tervezett preambulum a magyar állam több mint ezeréves fejlődésének hagyományaival való elkötelezettségét is deklarálja. Itt sem körvonalazzák ezeket a hagyományokat, de nyilvánvalóan úgy gondolták: ezzel az ezer évvel azért valamit kezdeni kell. Ugyanakkor óvnak a tervezet készítői: »a preambulumnak tömörnek kell lennie, célszerű elkerülni a dagályos kifejezéseket, az indokolatlan pátoszt«. Ez utóbbit egyértelműen nem sikerült elkerülni.

Fájdalom, hogy a korábban készült alkotmánytervezetek (mint például a Petrétei József igazságügy-miniszterhez kötődő szöveg 2006-ból) szinte »szamizdatként« léteztek az elmúlt években, s az »új fejlődésre való nyitottság«, vagy az ezeréves magyar történelem előcitálása 2010-2011-ben valójában derült égből villámcsapásként érhette a politikai közösséget. Holott, ha a politikai osztály komolyan veszi a feladatát, ha nem menekül abba a közhelybe, hogy »nincs alkotmányozási kényszer« (persze, hogy nincs), akkor ez elkerülhető lett volna. Azaz: ami talán sok területen megspórolható (a vita), az éppen az alkotmányozás területén megspórolhatatlan, elvégre jó alkotmányt csak akkor lehet csinálni, ha előtte végigbeszéljük a politikai közösséget belülről feszítő kérdéseket és utána jutunk konszenzusra.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 9 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
balbako_
2011. április 29. 11:26
Odáig már el kéne jutni, hogy vitatkozni, csak vitaképesekkel lehet. Most ott tartunk, hogy pofára estek, mert a zsarolás nem vált be. Mindhárom párt azzal indított, hogy hajlandó alkotmányozni, ha ... és akkor elmondták minek KELL benne lenni az alkotmányban. Aztán változtattak a retorikán és azt nehezményezték, hogy az ő javaslatuk nem került be. És a csúcs amikor bejelentették, az új Alkotmány illegitim. Magyarán hülyeség, hülyeség és hülyeség. Viszont akkor mit hiányol Csizmadia?
Charlie Chan
2011. április 28. 21:19
Igaza van. Csizmadia, úr, de mondja ezt azoknak akik nem vettek részt benne. Magára biztosan hallgatnak. Hipokrita banda.
kulakman
2011. április 28. 21:02
Tényleg , miért rugóznak még az alkotmányozáson ezek a jó urak ,savanyú a szőlő, de reményeim szerint ez is úgy jár majd mint a média törvény , aztán egy félév ,és mert hát azok a nagy formátumú nyugati politikusok akik elolvasás nélkül bírálják magyarországot, majd elolvassák ezt is és utána elhallgatnak, mert az orruk alá dörzsölik ,de hát barátom a te országod alkotmányában ,törvényeiben ugyanaz megvan ami a mi törvényeinkben akkor mit is kifogásolsz , és hát ilyenkor tisztes nyugati politikusok elhalkulnak, kivéve talán néhány kohn bandi félét .Az ilyen atv -n szocializálódott politológusok meg bármit tenne a mostani politikai kurzus úgyis bírálnák , olyan féleképpen hogy ha rájuk hallgatna az egyszeri ember akkor a végén a hátán vinné a szamarat és mindenki rajta röhögne a faluban!
soelmo
2011. április 28. 18:59
Valóban....ugyan már aláírta az elnök, de még megbeszélhetnénk esetleg a gyöngyöspatai romákkal, meg azzal az 50 %-nyi érdektelennel, akik soha, semmihez nem szólnak hozzá. Akiket érdekelt, nyilatkozhattak volna a kiküldött kérdőíveken, esetleg a hozzá csatolt mellékletekben. A 8 millióból 960 000-en küldték vissza. A többieket kényszeríteni kellett volna? Másrészt az ellenzék bármilyen formában is, de kifejezte ellenérzéseit. A 2/3 -os alkotmányozó többség a mi politikai berendezkedésünkben a nép felhatalmazását jelenti. Talán majd, ha Csizmadiáéknak lesz ilyen alkotmányozó többsége, avagy egy forradalommal elsöprik a jelenlegit és alkotmányozó felhatalmazást adnak maguknak, mindent megmutathatnak, mit hogyan kellett volna.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!