Magyarország diplomáciai mozgástere már Trump beiktatása előtt tágult
Egy 10 milliós ország vezetője közvetítő szerepet játszik Amerika és Oroszország között, békemissziója hozzájárul az ukrajnai helyzet rendezéséhez: ez kulcsállami szerep.
Nem hiszem, hogy a jelenlegi helyzetünket ebben a kuruc-labanc szembenállásban kellene megfogalmazni. Interjú.
„– Most azonban úgy tűnik, a magyar kormány egyre inkább belemegy a régi megszokott „kuruc” szerepbe, és dacol Európával. Hogyan lehet ebből jól kijönni?
– A kuruckodás tőlem nagyon távol áll. Nem hiszem, hogy a jelenlegi helyzetünket ebben a kuruc-labanc szembenállásban kellene megfogalmazni. Az Európai Unió értékközösség: azonos jogi keretek megteremtője, amely nem is adna erre lehetőséget, és ez jól van így. De vannak rendkívüli esetek, amikor egy sajátos történelmi, gazdasági helyzet olyan innovatív megoldásokat követel, mint amilyeneket nálunk is bevezettek. Ám gondosan meg kell vizsgálni, hogy hol húzódnak a határok, mikor lépünk ki az európai keretekből. Ezért is mondtuk a médiatörvény kapcsán, hogy várjuk az Európai Bizottság jogi elemzését, és változtatunk, ha vannak kifogások. A jelenlegi helyzet egyik legnagyobb veszélye éppen az, hogy itt, Magyarországon alakulhat ki egy kuruc-pszichózis – jobb híján nevezzük így! – amiatt, hogy abszurd és indokolatlanul túlzó jelzőkkel támadják a kétharmados többséggel megválasztott parlament legitim döntéseit. Ezt el kéne kerülni, a külföldi megnyilatkozásokat ezért sem szabad túlértékelni.
– Ha már itt tartunk, milyen Magyarország-képet szeretnének sugallni? Modernizálót, vagy inkább hagyományőrzőt?
– Fontos, hogy az európai uniós elnökségi teljesítményünkkel bebizonyítsuk: képesek vagyunk felfogni, melyek a közös európai ügyek, és látjuk a fontossági sorrendet is. A kontinens versenyképességét, a gazdasági stabilitást és a költségvetési fegyelmet, s persze mindennek emberi dimenzióját tartjuk szem előtt, mint ahogy itthon is. Szívesen indulnék ki abból az országképből, amit a bajorok két szóval jellemeztek: laptop és bőrnadrág. Vagyis egy olyan országot szeretnénk, ahol a hagyományőrzés nem akadálya, hanem segítője a modernizációnak. De belátom, Közép-Európában valóban fennáll a veszély, hogy a modernizáció ideológiák mentén hasad. Ezt kéne sürgősen átlépni, mert terméketlen vitáink többsége ebből ered.
– Ehhez azért kéne egy modernizáló jobboldal is...
– Ne zárjuk ki ennek létét, mint ahogy a nemzeti hagyományok iránt elkötelezett baloldalét sem.”