Folyamatos támadás alatt a szuverenitásunk – interjú Tuzson Bence igazságügyi miniszterrel
Mi várható a soros elnökségtől az igazságügy területén? Mit gondol az uniós vitákról? Mit tehetünk Európa és hazánk versenyképességéért?
Általánosságban keresni kell minden eszközt és lehetőséget, amelyek az anyaországban élő és a határon túli magyarokat, vagyis a magyar nemzet egészét összekötik. Interjú.
„- Az elmúlt hetekben ismét szóba került a határon túli magyarok választójogának a kiterjesztése. Milyen javaslatok hangzottak el a témában?
- Az alkotmányozás során el kell dönteni, hogy egyáltalán megnyitjuk-e a határon túli magyarok választójogával kapcsolatos vitát, vagy nem. (...) Fontos azonban, hogy a politikai pártok és a civilek véleménye mellett meghallgassuk a határon túli magyarok álláspontját is. Általánosságban keresni kell minden eszközt és lehetőséget, amelyek az anyaországban élő és a határon túli magyarokat, vagyis a magyar nemzet egészét összekötik. Ha erre a választójog alkalmas – ami szerintem megfelelő szabályozással jó eszköz –-, akkor érdemes megfontolni, nem pedig vita nélkül elvetni.
- Az LMP szerint a kormány most megcsinálja, amit Mikola István korábban mondott, vagyis ha a határon túli magyarok is voksolhatnak, akkor a Fidesz 20 évre bebetonozza magát.
- Ez az érvelés a határon túli magyarokra nézve is sértő és teljesen alaptalan. A választójog megadásának nem lehet célja, hogy bármelyik oldalnak többséget biztosítson. Ebből a szempontból az is igaz, hogy a 2006-os választásokat megelőzően elhangzott Mikola nyilatkozat a Fidesz valós szándékait tekintve félrevezető volt. A választójog biztosítása nem hatalompolitikai, hanem nemzetpolitikai kérdés, nem a jobboldal hatalmának megőrzését, hanem a nemzet minél több szálon történő összekötését kell, hogy szolgálja.”