„Az SaS sikerének kulcsa, hogy nagyon ügyesen használta ki azt a légüres tért, ami a szlovák politikában keletkezett az utóbbi hónapokban. A párt főleg a fiatalokat tudta megszólítani kampányával, de rengeteg protestszavazatot is gyűjtött a baloldali Smer és - némi meglepetésre - a jobboldali SDKÚ egykori támogatóinak köréből is. Igaz, Sulíkék nem tudtak volna ennyire eredményesen szerepelni, ha kampányukban nem vegyítik a liberális elemeket a vegytiszta populizmussal. Az SaS kampánya négy elemre épült: felkarolni a szokatlan, egyedi témákat, erősíteni az internetes jelenlétet, tiszta és átlátható választási programot írni, valamint egyszerű és közérthető üzeneteket eljuttatni a lakossághoz.
Az SaS a kampány idején egyetlen pártként mert bátran felvetni olyan témákat, amelyek megosztották a közvéleményt - és nem a felvidéki magyarok problémáit érintették. A párt két, előszeretettel hangoztatott, nem gazdasági jellegű célkitűzése a marihuánafogyasztás dekriminalizálása, valamint az egyneműek bejegyzett élettársi kapcsolatának követelése. Egyik téma sem alkalmas arra, hogy tömegek támogassák Sulíkékat, két célnak viszont tökéletesen megfelel: a fiatalok felfigyelnek a pártra, az SaS pedig kitüntetett médiafigyelemhez jut. Szót kell ejteni a párt merész plakátjairól is - a spermiumokkal telepakolt óriásplakátok, vagy Sulík Supermanként ábrázolása semmiképp sem tartoznak a megszokott módszerek közé. (...)
Nem csoda, hogy a választóknak szükségük volt egy új alternatívára, egy olyan pártra, amely az előző években nem vált hiteltelenné. Keresve sem találhattak volna jobb megoldást a Szabadság és Szolidaritásnál. A felmérések szerint az SaS szavazóinak 31 százaléka a legnagyobb jobboldali párttól jött, 21 százalék a legnagyobb baloldali párttól érkezett, 16 százalék más politikai erőtől pártolt át, 11 százalékuk korábban nem szavazott, 21 százalékuk pedig első szavazó. Liberális az SaS? A választási programjuk alapján igen. Protestpárt? Részben biztosan, nem valószínű, hogy hirtelen előkerült volna tizenkét százaléknyi, korábban lappangó liberális.”