Liberalizmus szlovák módra

2010. június 22. 07:25

Az SaS a kampány idején egyetlen pártként mert bátran felvetni olyan témákat, amelyek megosztották a közvéleményt - és nem a felvidéki magyarok problémáit érintették.

2010. június 22. 07:25
„Az SaS sikerének kulcsa, hogy nagyon ügyesen használta ki azt a légüres tért, ami a szlovák politikában keletkezett az utóbbi hónapokban. A párt főleg a fiatalokat tudta megszólítani kampányával, de rengeteg protestszavazatot is gyűjtött a baloldali Smer és - némi meglepetésre - a jobboldali SDKÚ egykori támogatóinak köréből is. Igaz, Sulíkék nem tudtak volna ennyire eredményesen szerepelni, ha kampányukban nem vegyítik a liberális elemeket a vegytiszta populizmussal. Az SaS kampánya négy elemre épült: felkarolni a szokatlan, egyedi témákat, erősíteni az internetes jelenlétet, tiszta és átlátható választási programot írni, valamint egyszerű és közérthető üzeneteket eljuttatni a lakossághoz.

Az SaS a kampány idején egyetlen pártként mert bátran felvetni olyan témákat, amelyek megosztották a közvéleményt - és nem a felvidéki magyarok problémáit érintették. A párt két, előszeretettel hangoztatott, nem gazdasági jellegű célkitűzése a marihuánafogyasztás dekriminalizálása, valamint az egyneműek bejegyzett élettársi kapcsolatának követelése. Egyik téma sem alkalmas arra, hogy tömegek támogassák Sulíkékat, két célnak viszont tökéletesen megfelel: a fiatalok felfigyelnek a pártra, az SaS pedig kitüntetett médiafigyelemhez jut. Szót kell ejteni a párt merész plakátjairól is - a spermiumokkal telepakolt óriásplakátok, vagy Sulík Supermanként ábrázolása semmiképp sem tartoznak a megszokott módszerek közé. (...)

Nem csoda, hogy a választóknak szükségük volt egy új alternatívára, egy olyan pártra, amely az előző években nem vált hiteltelenné. Keresve sem találhattak volna jobb megoldást a Szabadság és Szolidaritásnál. A felmérések szerint az SaS szavazóinak 31 százaléka a legnagyobb jobboldali párttól jött, 21 százalék a legnagyobb baloldali párttól érkezett, 16 százalék más politikai erőtől pártolt át, 11 százalékuk korábban nem szavazott, 21 százalékuk pedig első szavazó. Liberális az SaS? A választási programjuk alapján igen. Protestpárt? Részben biztosan, nem valószínű, hogy hirtelen előkerült volna tizenkét százaléknyi, korábban lappangó liberális.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 9 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Vhailor
2010. június 22. 08:58
Na, melyik magyar liberális politikus nevezné a cigányokat parazitáknak/élősködőknek???? :D :D :D Bővebben a szlovák liberalizmusról: http://www.sme.sk/c/5433655/matovic-z-sas-sa-vyjadruje-ako-slota.html
Vhailor
2010. június 22. 08:33
Van a szlovákságnak egy városlakó, nevezhetnénk urbánus rétege. A történelem, saját kultúra nem érdekli őket annyira. Ők a nyugathoz való közeledésben látják a modernizáció kulcsát. Viszont Magyarországgal szemben nem keresztény és nacionalizmus-ellenesek, sokkal inkább semlegesek, aminek fő oka, hogy ez a réteg etnikailag szlovák vagy keresztény gyökerekkel rendelkezik. Magyarán, élvezni akarják a modern kor, a liberalizmus gyümölcseit, de nem akarnak vagy nem mernek szembefordulni saját gyökereikkel. Valamilyen szinten kereszténynek vallják magukat, de nem járnak templomba, valamilyen szinten kemény büntetést követelnek a drogosoknak, de a füvet fiatal korukban ők is elszívták. Viszont a cigányok irritálják őket. A magyarok nem annyira, ami részben azért van, mert ahogy már említettem nem annyira a múlt, inkább a jövő érdekli őket, másrészt pedig a magyarság egy "vert sereg", amit már évtizedek óta sikeresen asszimilál a szlovákság, ezért nem jelent számukra komoly kihívást.
Vhailor
2010. június 22. 07:46
Nem kicsit, de nagyon sarkít a szerző. A SaS részben annak köszönheti választási sikerét, hogy nagyon jónak tűnő gazdasági programja volt és Sulík a félművelt/művelt technokrata jobboldaliak és vállalkozók között jó hírnévnek örvend, mivelhogy ő találta ki az egykulcsos adót. Amúgy pedig amit elfelejtett a szerző megemlíteni, hogy Sulík tett "cigányellenes" kijelentéseket is - több zsarut követelt a cigánytelepekre, mivelhogy ott szerinte középkori/kőkorsaki viszonyok uralkodnak. Ja, és még valamit - korlátozni akarta a választójogot, méghozzá az értelmes/okos emberek javára. No de erről természetesen a komment.hu szerzői hallgatnak, mert nem illik annyira bele a "haladó, liberális" szlovákokról festett képbe.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!