A történet ott kezdett bonyolódni, amikor Teherán cserébe harci helikoptereket és légvédelmi rendszereket kért Oroszországtól. Ez két dolgot jelent: Moszkvának továbbra is fenn kell tartani az együttműködését Iránnal a hozzá irányuló fegyverszállítások biztosítása miatt, másfelől olyan fegyverekkel látja el a maga részéről Teheránt, amelyet egy pusztító eszkaláció esetén az éppen Izrael ellen fog használni.
Ebből a szempontból azonban Moszkvának egyáltalán nem áll érdekében, hogy a közel-keleti puskaporos hordó az egész térséget magával rántva robbanjon fel. Egy esetleges izraeli–iráni háború esetén ugyanis oldalt kellene választania, ezt pedig Putyin jól láthatóan már most is igyekszik elkerülni, és ragaszkodni a semleges szerephez.
Egy kiszélesedő háború egyesek szerint az olajszankciók eltörlésével is járhat Oroszország számára, a helyzet azonban bonyolultabb ennél. Tény, hogy a Teheránra várhatóan kirótt szankciók sok millió hordó kőolaj hiányát fogják eredményezni a globális piacon. Bár a mennyiséget Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek tudna pótolni, ha Irán elzárja a fő kereskedelmi útvonalat az Öbölben, akkor valóban kitörhet egy újabb olajválság.
A hiányzó tételeket Oroszország természetesen be tudná tolni a világkereskedelembe, ráadásul igen magas áron: a kérdés csak az, hogy megér-e ennyit Putyinnak egy közel-keleti összeomlás, annak minden lehetséges hatásával együtt. Tekintve az eddigi törekvéseit, valamint azt, hogy a helyzetet az OPEC legerősebb tagjainak kárára használná ki, nem valószínű, hogy túlzottan örülne egy ilyen forgatókönyvnek, bármekkora profittal is járna az Moszkva számára.
Putyin azt teszi jelenleg, ami Oroszország szempontjából a legkézenfekvőbbnek tűnik. Kivár, miközben fegyverszünetre szólít fel, és némileg morbid módon még békeközvetítői szerepre is ajánlkozik. Egy olyan konfliktus, amely hosszabb távon be tud ragadni a jelenlegi állapotába, miközben fenntartja az eszkaláció veszélyét, valóban jól jöhet Moszkvának – nagyon is elképzelhető, hogy az izraeli háború kirobbanása az ukrajnai végének kezdetét jelentette.