Mihálovics Zoltán politológus írása a Makronómon.
Latin-Amerika régóta a nagyhatalmak érdeklődésének középpontjában áll olyan bőséges erőforrások miatt, mint a ritkaföldfémek, a lítium, az arany, az olaj, a réz, az édesvíz, valamint a földgáz, de ide vehetjük a bőséges élelmiszer-termesztést is.
Verseny Latin-Amerika kifosztásáért
Többnyire az Egyesült Államok és Kína küzd most ezekért az erőforrásokért, viszont az amerikaiak számára jelenleg aggodalomra adhat okot, hogy az erőforrások nagy részét Kínának adják el. Emellett az Egyesült Államok másik nagy ellenfelének, Oroszországnak is vannak érdekeltségei a térségben: Oroszországgal számos latin-amerikai ország szoros kapcsolatban áll. A latin-amerikai régió legtöbb országában jelenleg úgy áll a helyzet, hogy a Kínai Népköztársaság az elsőszámú, az Egyesült Államok pedig csupán a második számú kereskedelmi partner.
Kína ma már egész Dél-Amerika legnagyobb kereskedelmi partnere. Az Egyesült Államok habár uralja Közép-Amerikát és így a latin-amerikai régió legnagyobb kereskedelmi partnerének számít, ha a közép-amerikai térségből kivesszük Mexikót, akkor már Kína javára billen a mérleg nyelve.
Latin-Amerika nem egyenlő Dél-Amerikával. Előbbi egy tágabb földrajzi fogalom, amely magában foglalja Közép-Amerikát, a Karib-térséget, valamint Dél-Amerikát is.
Az Egyesült Államok csupán azért tud a latin-amerikai régió legnagyobb kereskedelmi partnere lenni, mert gigantikus kereskedelmi forgalma van Mexikóval, ami az Egyesült Államok és Latin-Amerika közötti kereskedelem 71 százalékát teszi ki. Ha Mexikót kivesszük a latin-amerikai térségből, és úgy nézzük a kereskedelmet, akkor Kína már megelőzi az Egyesült Államokat Latin-Amerika első számú kereskedelmi partnereként. Mexikó nélkül a teljes kereskedelmi forgalom – azaz az import és az export – Kína és Latin-Amerika között 2022-ben elérte a 247 milliárd dollárt, miközben az USA forgalma csupán 173 milliárd dollár volt.
Az Egyesült Államok is felfigyelt erre a változásra, de
későn eszmélt, és most kétségbeesetten igyekszik visszájára fordítani a folyamatot.
Ezért vették elő a Monroe-doktrínát, amely egy nagyjából 200 éves amerikai külpolitikai álláspont. Ez a doktrína ellenezte az európai gyarmatosítást a kontinensen, mivel úgy ítélte meg, hogy az amerikai kontinens politikai ügyeibe idegen hatalmak bármilyen beavatkozása potenciálisan ellenséges cselekedet az Egyesült Államok ellen.