A világ nagy része, összpontosítva az ukrajnai fordulatok követésére, javarészt figyelmen kívül hagyta a tavalyi öt legfontosabb geostratégiai fejleményt Afrikában. Pedig a világ második legnagyobb és legnépesebb kontinensét közvetve azért érintette az ukrajnai konfliktus. Nézzük meg, miként látja ezt egy orosz geostratégiai elemző.
1. Az USA által kiváltott élelmiszer- és üzemanyagválságok megrázták Afrikát, de nem törték meg
Az Egyesült Államok vezette nyugati pénzügyi rendszer Oroszország ellen példátlan szankciókat vezetett be, amik olyan mesterséges élelmiszer- és üzemanyagválságokat idéztek elő, amelyek egyébként nem bontakoztak volna ki.
Afrikát, saját bevallásuk szerint is megrázta ez a váratlan fejlemény, megzavarta az áruellátási láncokat, amelytől sok ember léte függ, de számos ország javára legyen mondva, hogy mindeddig ez (még?) politikai zavargásokhoz nem vezetett.
Ez talán annak köszönhető, hogy az emberek felismerték: nem a saját kormányaik, hanem a Nyugat okozta a zavarokat.
2. Afrika elvi semlegessége az ukrán konfliktusban
Minden afrikai állam, még azok is, amelyek eddig szoros amerikai szövetségesnek számítottak, India példáját követve elvi semlegességi politikát folytattak az ukrán konfliktus szereplőivel szemben, és
senki oldalán nem voltak hajlandók letenni a garast.
Ennek kettős hatása volt. Egyrészt büszkén megmutatták a multipolaritás növekvő befolyását a globális ügyekben azzal, hogy bátran szembeszálltak a hanyatló egypólusú hegemón követeléseivel. Másrészt ezzel egyidejűleg megtörték Oroszország nyugati pénzügyi rendszer által előirányzott elszigetelését. Nem kétséges, hogy Afrika sokkal szuverénebbé vált, mint azt korábban bárki gondolni merte volna.
3. Új szakaszba lépett a francia–orosz proxyháború Nyugat-Afrikában
A regionális multipolaritás „úttörője”, Mali kidobta a francia hadsereget az országból, és betiltotta a velük kapcsolatban álló összes „NGO-t”,
miután Moszkva „demokratikus biztonsági” támogatásától felbátorodva fellépett a korábbi gyarmatosítójától érkező eszkalálódó hibridháborús fenyegetésekkel szemben. Párizst ezt követően azzal gyanúsították, hogy ukrán fegyvereket juttat a regionális terroristacsoportoknak, hogy megpróbálja visszaszerezni a „befolyási övezetét”, de Oroszország várhatóan meghiúsítja ezeket az erőfeszítéseket, és így hozzájárul Afrika dekolonizációs folyamatainak teljes mértékű befejezéséhez.