A Kotleba-jelenség annyiban érdekes, hogy szinte semmit nem ígér, csak hagyatkozik a kis ember problémáira, amire évtizedek óta nem keresett megoldást a politikai elit. Joggal, mert a szlovák politika belemerülve a sikeres tátrai kis tigris gazdasági képébe, elfeledkezett a leszakadó régiók felzárkóztatásáról, a kis emberek jövedelmi leszakadásáról, a romák integrációjáról. Joggal róják fel a korrupciót, a túlárazott autópálya építkezéseket, az irányított támogatások szétosztását.
Erősödnek is, úgy tűnik, a pártok versenyében megcsípik a második-harmadik helyet. Fel is buzdult erre az államelnököt adó párt, a progresszív-liberálisok, és megpróbálták elfoglalni a fő antifasiszta erő pozícióját. A progresszívek, elhagyva az addigi szakértői hozzáállást, utcai politizálásba kezdtek. Ellentüntetéseket szerveztek, mint a weimari Németországban. Ennek eredménye kétséges, Kotlebáéknak nem árt, nekik, pedig nem biztos, hogy hozni fog, és mindez a jobboldali ellenzéken belül is konfliktusokat szül.
Számunkra a nagy kérdés a magyar képviselet. Nem csak számunkra, mert
a szlovákok is hangoztatják, hogy a magyarok eddig mindig a jó oldalon álltak, stabilizáló erőként tudtak részt venni a jobboldali koalíciókban.
Egyelőre a felmérések azt mutatják, hogy az egyik magyar párt sem jut be a szlovák parlamentbe. Persze a kérdés bonyolultabb, hiszen az országos felmérések, amelyek ezres mintákból készülnek, reálisan megszólítanak 80-90 magyart. Ebből hoznak ki eredményeket az egyes pártoknak, és nem mindegy, hogy melyiket juttatják a választási határ közelében, hiszen sok szavazó azt szeretné, ha nem veszne el a szavazata, és inkább a biztosabb befutóra voksol. Csak az a kérdés, mennyire megbízhatóak az adatok, esetleg „mibe kerül” az egyik-másik pártnak az, hogy az ő formációjuk kerüljön a parlamenti küszöb elérhető közelségébe.
A szlovák országos felmérések megbízhatóságáról annyit, hogy már láttunk az egyik ügynökségtől olyan eredményt tavaly szeptemberben, hogy februári parlamenti választásokra az egyik megyében kevesebb darab szavazatot jósolt az Magyar Koalíciónak, mint amit elért az EU parlamenti választásokon, ahol a részvétel 20 százalék körül volt. Tehát arra a választásra jósolt kevesebb darab szavazatot, ahol a várható részvétel 60 és 70 százalék között várható. Ez nem biztos, hogy tisztességtelen mérés, de a 80-90 fős minta hozhat ilyen hibákat.