A kínai gazdaság nem, de az infláció nyolcéves csúcson pörög

2020. január 09. 15:21

Nyolc éves csúcson maradt az infláció Kínában decemberben, miközben a termelői árak csökkenése mérséklődött az év végére.

2020. január 09. 15:21
null

Decemberben is megtartotta az egy hónappal korábbi, 4,5 százalékos szintet az infláció Kínában, amivel közel nyolc éves csúcson áll, 2012 januárja óta ugyanis novemberben szökött fel először ilyen magasra a fogyasztói árindex. Az infláció stagnálása mindazonáltal jobb adatnak bizonyult az elemzői várakozásokhoz képest, ők ugyanis 4,7 százalékos gyorsulást jósoltak decemberre.

A kínai statisztikai hivatal csütörtöki közleménye szerint a legnagyobb mértékű, 17,4 százalékos drágulás az élelmiszereknél volt megfigyelhető decemberben az előző év azonos időszakához képest. Az élelmiszerek árát elsősorban az ország sertésállományát megtizedelő afrikai sertéspestis járvány miatt az egekbe szállt disznóhús ára húzta felfelé, az ugyanis 97 százalékkal emelkedett éves összehasonlításban decemberben. A statisztikai hivatal számítása szerint a disznóhús árának nagy mértékű emelkedése 2,34 százalékponttal húzta felfelé a teljes fogyasztói árindexet.

Az áremelkedés vidéken markánsabbnak bizonyult: éves összevetésben 5,3 százalékkal kapaszkodtak fel a fogyasztói árak 2019 utolsó hónapjában, szemben a városokban mért 4,2 százalékkal.

Az élelmiszerek és energiaforrások árát nem tartalmazó maginfláció éves összevetésben 1,4 százalékos volt decemberben, vagyis megtartotta a novemberi, mérsékelt szintet.

A múlt év egészét tekintve a fogyasztói árak 2,9 százalékkal emelkedtek 2018-hoz képest.

A termelői árak a vártnál valamivel jobban csökkentek decemberben. Éves bázison 0,5 százalékkal estek vissza az elemzők által várt 0,4 százalékos mérséklődéshez képest. A termelői árak csökkenése ugyanakkor jóval visszafogottabbá vált a novemberi 1,4 százalékos csökkenés után, ami a feldolgozóipar élénkülésére utal. A defláció szerényebb mértékét a statisztikai hivatal elsősorban a kőolaj és a földgáz feldolgozásával foglalkozó ágazatban mért, 3,8 százalékos, bővüléssel magyarázta.

A múlt év egészét tekintve a termelői árak 0,3 százalékkal csökkentek 2018-hoz képest.

(MTI)

Összesen 4 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
nemvagyoksanyi
2020. január 14. 15:59
> Kezd kifulladni az Orbán által csodált illiberális gazdasági csoda. Ehhez képest a liberális nyugati modell már régen kifulladt. > Tulajdonképpen addig pörgött, amíg a politika viszonylag távolabb tartotta tőle magát, most hogy egyre inkább belefolyik a központi hatalom a gazdaságba kezdődnek a bajok. A kínai gazdasági modell mindig is politikai befolyással működött, tele vannak állami vagy kvázi állami vállalatokkal. A jelenlegi lassulás nem "politikai befolyás" miatt van, hanem amiatt, hogy kezdenek kifogyni az olcsó munkaerőből.
pemete jakab
2020. január 10. 17:15
"A kínai gazdaság nem, de az infláció nyolcéves csúcson pörög" Kezd kifulladni az Orbán által csodált illiberális gazdasági csoda. Tulajdonképpen addig pörgött, amíg a politika viszonylag távolabb tartotta tőle magát, most hogy egyre inkább belefolyik a központi hatalom a gazdaságba kezdődnek a bajok.
egyvilág
2020. január 10. 13:58
Az inflációról a legfontosabbak: http://egyvilag.hu/temakep/090.shtml#p19
gabor7th
2020. január 10. 03:24
Igen, Orbánék elképezése közül több elavult, ilyen Kína imádása is. Itt van pár adat ami bizonyítja, hogy a rajongást abba kéne hagyni: https://ujtechkor.blog.hu/2018/11/13/orbanek_elkepzelesi_kozul_sok_elavult_es_nem_veszik_eszre
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!