Friss kutatás: egy egész társadalmi réteg ellenzi Ursula von der Leyen legújabb tervét
A magyar gazdák ellenzik a brüsszeli javaslatot.
Ingyenpénzzel és kedvezményekkel igyekszik életben tartani a turizmust Thaiföld. A kedvezmények érvényesítéséhez azonban okostelefonra, email címre és e-pénztárca alkalmazásra is szükség van, így a program egy óriási digitalizációs mestertervnek is tekinthető.
Pénzpumpa
Az „Egyél, Vegyél, Költs” (Chim, Shop, Chai) program első fordulója nagy sikerrel járt, már az első nap elérték a regisztrációs korlátot. A program különösen vonzó eleme egy 1000 baht értékű „ajándék” a kormánytól, amelyet belföldi nyaralásra lehet felhasználni.
Most a kormány beindítja az ösztönző csomagok második fordulóját is. Traisulee Traisoranakul, a thaiföldi kormány helyettes szóvivője beszámolt arról, hogy új, 116 millió baht értékű turisztikai ösztönző csomagot indítanak a sikeres Egyél, Vegyél, Költs kampány további támogatása érdekében.
A program új fordulója két intézkedésből áll, amelyek már nem ingyenpénzt osztanak, hanem arra igyekeznek rávenni az embereket, hogy költsék el a saját pénzüket.
Az első keretében a thaiföldi idegenforgalmi hatóság együttműködik a szállodák, gyógyfürdők és szórakozóhelyek üzemeltetőivel 40 ezer kedvezményes belföldi utazási csomag értékesítésében 100 bahtos egyenkénti áron. A program december végéig tart és 63,5 millió baht forrásból valósul meg. A kormány célja az is, hogy a fiatalabbakat, az X és Z-generációkat is utazásra ösztönözze. A kedvezményeket a felhasználó a saját lakóhelyének tartományában nem tudja felhasználni, de másik tartományban kikapcsolódásként akár egy kakasviadalt is megtekinthet (címlapképünkön a Thaiföldön legálisan űzhető tevékenységre fogadók láthatók).
A második intézkedés az utazók kiadásainak fellendítését célozza és lényege, hogy hétközben 70 százalékos kedvezményt adnak a résztvevő szolgáltatók a luxustermékek és szolgáltatások áraiból a gyógyfürdőktől az ékszerüzletekig.
Thaiföldön a turizmus kiemelt jelentőségű húzóágazat, amelyet a kormányzat igyekszik életben tartani, hiszen ehhez kapcsolódik közvetve a lakosság jelentős része és azok megélhetése is a turizmustól függ. Míg Magyarországon a Világbank adatai alapján a GDP 2,4 százalékát adja a turizmus, ez Thaiföldön közel 10 százalék.
Uttama Savanayana pénzügyminiszter szerint eddig 1,3 millió embert sikerült rávenni, hogy a 170 ezer résztvevő üzletben vásároljon, ami több mint egymilliárd baht többletbevételt generált az üzleteknek, bár ebből csak tízmillió volt az emberek saját pénze, akik többnyire inkább a kormány ingyenpénzére csaptak le. Ezért vezetik ki most ezt a programelemet, hogy előcsalogassák a lakosok saját forrásait is.
Mesterterv a háttérben
A programra szeptember 23 és október 9 között tízmillióan regisztráltak. További haszna, hogy közelebb visz a készpénzmentes gazdaság létrehozásához, hiszen az üzleteknek megéri a készpénzmentes megoldásokat bevezetni. A program növelte az e-pénztárcák számát (az ingyenpénzt egy alkalmazáson keresztül lehetett elkölteni), így már nem csak a nagy bevásárlóközpontokban, hanem akár utcai árusoknál is lehet készpénzmentesen vásárolni.
Szakértők hangsúlyozták, hogy más országoknak évekig tart egy ilyen átfogó átmenet megvalósítása, addig Thaiföldön ez fél hónapba telt. A digitalizációt ösztönözte, hogy 15 százalékos pénzvisszatérítés járt azoknak, akik a megadott mobilalkalmazáson keresztül fizettek, de a nagyobb költések irányába is hatott, hogy aki többet költ, az több pénzt kap vissza.
A Phnom Penh Post azt írja, hogy az Egyél, Vegyél, Költs egy digitális program, amely mögött ott van az arcfelismerésre képes nemzeti digitális személyazonosító rendszer is. Email cím és okostelefon nélkül a regisztráció nem lehetséges.
A programból egyébként kizárták azon üzleteket, amelyek arra igyekeztek rávenni akciókkal a vásárlókat, hogy az egész ezer bahtos összeget az adott üzletben vásárolják le.
A gazdaságélénkítési és digitalizációs mestertervvel a kormány célja, hogy sikerüljön elérni a három százalékos idei GDP-növekedést. A program ingyenpénzt osztó első részének részleteit alább mutatjuk.
(Címlapkép: MTI/EPA/Diego Azubel)
***
A cikk a Pallas Athéné Domeus Educationis Alapítvány támogatásával valósult meg.