Ne legyünk kísérleti terep!

2019. február 06. 14:58

Nem (e téren sem) tudjuk, Elon Musk próféta-e avagy sarlatán.

2019. február 06. 14:58
Váradi Balázs

„És akkor még közelébe se jutottunk a harmadik kérdésnek, hogy egy széleskörű, jelentékeny összegű FNA miként alakítaná át a gazdaság egészét, a politikát és a társadalmat. Egy-két hatás irányát kikövetkeztethetjük: pl. a konjunktúra és visszaesés esetén egyaránt járó FNA-ra áttérésnél a munkanélküli segély gazdasági visszaesés esetén nyújtott automatikus Keynes-i stabilizációs hatása elvész. A munkakínálat a csak a pénzért végzett, nemszeretem állásoktól részben átterelődik a sikerélményt, megelégedettséget nyújtó munkák felé, aminek hatására az előzők egyensúlyi bére fel-, az utóbbiaké lemegy. De hogy ez a hatás mekkora lesz, miként hat vissza a bértárgyalások erőviszonyaira, a technológiai változások ütemére, és főleg, hogy alakulnak át a munkával kapcsolatos  társadalmi normák, és ennek az átalakulásnak mi lesz a társadalmi hatása, vagy hogy az új transzfer összegének felfele srófolása milyen politikai koalíciókat és küzdelmeket generál és meddig tarthat, arról a spekuláción túl még semmit nem tudnak a közgazdászok. Egyszóval nem (e téren sem) tudjuk, Elon Musk próféta-e avagy sarlatán.

Mivel az FNA-val kapcsolatos tudásunk térképe bizonytalanabb, mint Afrikáé a XVIII. században, az absztrakt dedukció adta kontúrok közötti fehérséget az ideológia rajzolja teli: kinek Eldorádóval, kinek rémséges sárkányokkal. 

A teljes választ a gondosan elemzett empíria adhatja meg csupán. Mint egy falat kenyérre, lenne szükség arra, hogy egy nagyszabású, hosszabban tartó, állam méretű FNA-kísérletek módszeres megfigyelésével végre válaszolni tudjunk ezekre a kérdésekre. 

Azért óvatosan továbbra is úgy gondolom: inkább ne Magyarország legyen a kísérleti telep.”

Összesen 6 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
qwrtzq
2019. február 26. 11:33
magyarországon már kipróbálták az alapjövedelmet, csak rokkantnyugdíjnak meg álláskeresési járadéknak nevezték mondanom se kell, iszonyatos csőd volt, és semmi másnak nem kedvezett csak a feketemunkának
brekker
2019. február 17. 22:49
Az alapjövedelem lerombolja a motivációt. Van az a példa, amikor átlag alapján osztályozta egy professzor a tanulókat, aztán látványos romlás volt az eredmény. Helyette pont a közmunka program az, ami működik. https://en.wikipedia.org/wiki/Modern_Monetary_Theory
puszika
2019. február 17. 22:49
Puha vagy Váradi elvtárs/mondanám ha ez egy meccs lenne/! Íme itt is bemutatkozik az örök filozófiai tétel "házi nyúlra nem lövünk"! Már mint a hvg-nél.Mert ugye a Párbeszéd mégis csak a mi nyulunk és az még sem járná ha most itt a főpolgármester jelölés kellős közepén jó fenékbe rúgnánk őket.Még annál is kínosabb lenne hiszen a párt jelöltje éppen most tör magasabb babérokra.Ő a "remény"letéteményese. Röhejes ez már kedves Váradi elvtárs és Hvg. De amúgy méltó ahhoz a nyálas politizáláshoz amit itt mindketten produkáltok. Ami pedig a finneket illeti, az a gyatra kísérlet olyan régen volt és olyan kiábrándító eredményeket hozott,hogy azt nem fogják kitenni az ablakba. Ebből a szempontból teljesen mindegy,hogy Elon Musk próféta-e vagy sarlatán!!!!!!!
matykox
2019. február 10. 17:31
És persze egyetértés: ITT semmiféle agybeteg kísérletet nem kell tolerálni. Musk pasas szórakozzon azzal, ami vele egyidős, a saját pénzén, saját államában.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!