Kiolvastuk az internetet, hogy megtudjuk, mi jön a világgazdaságban

2018. december 10. 15:30

A Charles Schwab elemzői adták meg a választ, akik szerint a fellendülés kései szakaszában járunk, a recesszió pedig már látótávolságban van. Az elemzők egyetlen ábrán mutatják meg, hogy hogyan viselkedett az MSCI World Index az előző hat világgazdasági válság idejében. Átlagosan a részvényárfolyam hat hónappal a recesszió kezdete előtt tetőzik, a mélypontot a recesszió kezdete után egy évvel éri el és 3,5 év szükséges ahhoz, hogy ismét a korábbi csúcsára emelkedjen. A befektetők szerint a feltörekvő piacok részvényeitől lassan érdemes megszabadulni.

2018. december 10. 15:30
null

Az alábbi ábrán beszínezték azt a sávot, amelyen belül az MSCI részvényindex mozgott hat korábbi gazdasági ciklusban, így egyetlen ábrán mutatható be hat különböző időszak részvénymozgása. Mindezt úgy képzelhetjük el, hogy az elemzők felrajzolták a legmagasabb és a legalacsonyabb ármozgású időszakokat és beszínezték a köztes területet. Emiatt láthatunk a vízszintes tengelyen naptári évek helyett heteket.

Az ábrán a nulladik hétnél kezdődik a recesszió, előtte pedig a fellendülés időszaka van (ezt jelölik negatív hetekkel). A másik oldalon a 156. hét azt jelenti, hogy a recesszió kezdete óta már ennyi idő telt el.

A korábbi időszakok különböző ármozgásait jelző zöldes sávon kékkel láthatjuk az összes idősor átlagát, pirossal pedig azt, hogy a jelenlegi, aktuális ciklusban, 2018 őszén hol tartunk. Az ábra, bár rendkívül sokatmondónak tűnik, valójában nem teszi lehetővé, hogy pontosan előrejelezzük a recesszió kezdetét, de valószínűsíti egy recesszió közeledtét a következő egy-két évben.

December elején olyasvalami történt a gazdaságban, amit piaci elemzők a recesszió biztos előjelének tartanak. A hozamgörbe lapossá vált. 

Inverz hozamgörbe esetén a rövid lejáratú állampapírok hozamai magasabbak, mint a hosszú lejáratú állampapíroké, azaz a hozamkülönbözet előjele negatív. (...)

Az elmúlt 40 év historikus adatai alapján a hozamkülönbözet kivétel nélkül helyesen jelezte előre a recesszió közeledtét. Minden olyan esetben amikor a hozamkülönbözet tartósan negatív tartományba süllyedt, azt néhány negyedéven belül recesszió követte

– írja erről az MNB Tanszék blog

Arról van szó, hogy a rövidebb lejáratú kötvények magasabb hozamot nyújtanak, mint a hosszabb lejáratúak, ami azt jelzi, hogy a befektetők nem bíznak a hosszú távú kilátásokban és már inkább a rövid távú hozamok elérésére törekednek. Alább látható, hogy mikor esett a hozamkülönbözet nullára. Ezeket a pillanatokat rend szerint recesszió követte.

Ezt az összefüggést persze nem mindig ismerték és követték a közgazdászok, csak az elmúlt egy-két évtizedben vált igazán „divatossá”. Most, hogy visszatekintve rájöttünk a hozamgörbe válságelőrejelző-képességére és már lassan minden elemző feszülten figyeli e változót, jobb, ha óvatosak maradunk a következtetések levonásával. Így változnak meg a közgazdasági összefüggések.


Egyes elemzéseinket csak Facebook-oldalunkon találja meg, kövessen ott is!

 

Összesen 15 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
exfahrenheit
2019. május 17. 16:37
2007-2008-ban kezdődött az előző és a 2020-ra várható a következő: https://hu.wikipedia.org/wiki/A_2008%E2%80%932009-es_gazdas%C3%A1gi_vil%C3%A1gv%C3%A1ls%C3%A1g_kronol%C3%B3gi%C3%A1ja#2007 "A JPMorgan elemzőinek modellje szerint alig két jó évünk van hátra. A napi.hu írja, hogy a JPMorgan bankház előrejelzése szerint 2020-ban következik be a következő válság. következik majd be, az amerikai részvények 20 százalékot esnek, a feltörekvő piaci devizák 14,4 százalékkal értékelődhetnek le. Ez most 370 forintos euróárfolyamot jelentene." http://www.blikk.hu/aktualis/penz/gazdasagi-valsag-jp-morgan-elorejelzese-2020/v7e9fcg
hini
2019. január 08. 21:05
ha bolsi csürhe kell,arra meg ott vagytok ti!
még fokozza
2018. december 23. 00:09
7 szűk esztendő jön. De jól felkészültünk! Készen lesznek a stadionjaink. - Ha valaki beteg majd megnézi az utánpótlást és betartja a parancsolatokat. - Ha infrastruktúra kell ott a kisvasút. - Ha világversenyképes oktatás kell majd megyünk repülővel mint az elmúlt 30 évben.
katwalk
2018. december 12. 11:50
1) A recessziót a FED kamatemelése hozza (rohadt egy família). A jegybankok már a trilliárd dollárt is meghaladó mennyiségű pénzt vontak ki a piacokról. 2) A kockázatos hitelkihelyezések gyakorlatával nem hagytak fel az USA-ban, most annyi a különbség, hogy hitelközvetítőkön át helyezik ki a kockázatos jelzáloghiteleket. Erre mondják az érintett bankok, hogy "óvatosabbak", mint 2008-ban. Valójában nagy fenéket. 3) A kockázatos jelzáloghiteleknek leginkább a Wels Fargo van kitéve. 4) Európában a Deutsche Bank áll sz@rul. Süllyed a részvénye, ezreket építenek le, sok a pocsék kockázatos kihelyezése. ((High 32,24 on Jan 17, 2014 Low 7,28 on Dez 10, 2018 Avg 17,67 for past 5 years )) A DB-t a "túl nagy ahhoz, hogy bebukjon" kategóriában van, de annyi pénze nincs az EU-nak, ami kellene az esetleges megmentéséhez, főleg mivel köszönet az inkompetens és ideológiák által vezérelt EU politikának még a gazdasági növekedési ciklus alatt is nőtt az eladósodottság szintje és az EU nem a versenyképességére költött cirka 100milliárd eurót, hanem a globalista oligarcha rohadjonmeg soros társadalom-transzformációs projektjére.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!