Magyarországon még sosem volt példa a tavalyi 10,3 százalékos reálbér-emelkedésre

2018. február 20. 12:38

A tavalyinál mérsékeltebb ütemben ugyan, de idén is folytatódik a reálbérek emelkedése. 2013-tól 2018 végéig összesen 40 százalékkal, közfoglalkoztatottak nélkül számolva pedig 42 százalékkal nőnek a reálbérek, miközben 2010 előtt ekkora növekedéshez évtizedekre volt szükség. Számos nagyvállalat elkezdte visszatelepíteni termelését Európába és új kapacitásokat tervez létrehozni.

2018. február 20. 12:38
null

Horváth András, a Takarékbank elemzője a szakemberhiány, illetve a 8 és 12 százalékos további bérminimum-emelés hatására 9 százalékot meghaladó bérnövekedést vár az idén, ami a 2,6 százalékos éves infláció mellett 6 százalékot meghaladó reálbér növekedést jelent a tavalyi 10,3 százalék után. Számításai szerint 2013-tól 2018 végéig összesen 40 százalékkal, közfoglalkoztatottak nélkül számolva pedig 42 százalékkal nőnek a reálbérek. Mint hozzátette, felfelé mutató kockázatot jelent, hogy egyes hiányszakmákban továbbra is gyorsuló bérnövekedésre lehet számítani.

Ürmössy Gergely, az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzője azt emelte ki, hogy a reálértelemben is gyors bérnövekedés, valamint a folyamatosan erősödő fogyasztói bizalom arra enged következtetni, hogy a belső keresletnek tavalyihoz hasonlóan idén is fontos szerepe lesz a GDP növekedésében.

Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője szerint Magyarországon még sosem volt példa a tavalyi 10,3 százalékos reálbér-emelkedésre, és az idén sem sikerül azt megismételni. Átlagosan 8 százalékos nettó béremelkedéssel kalkulál és enyhén gyorsuló 2,6 százalékos inflációval, amiből 5,3 százalékos reálkereset emelkedés adódik. A tavalyi adatok hátterét elemezve egyebek közt kiemelte, hogy az állami szektorban dinamikusabban nőttek a bérek, a számos területet érintő bérrendezéseknek, valamint a nem havi rendszerességű juttatások drasztikus 32,1 százalékos emelkedésének köszönhetően.

Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője azt is elmondta, hogy a munkaerőpiacon új helyzet alakult ki az elmúlt időszakban, számos nagyvállalat ugyanis elkezdte visszatelepíteni termelését Európába és új kapacitásokat tervez létrehozni. Ahhoz, hogy valóban helyet kaphassanak ezek a cégek a régióban, rengeteg munkaerőre lenne szükségük, de egyrészt problémát okoz a népesség csökkenése, másrészt a régiós országoknak meg kell küzdeniük a nyugat-európai elszívó hatással. A hatékonyság növelése jelentheti a megoldást az automatizálás fokozásával. 

Továbbra is érezhető a munkaerőhiányból adódó nyomás, amely idén is felfelé hajtja majd a fizetéseket – vélekedett Németh Dávid, aki szerint összességében a fizetések 10 százalék körüli emelkedése várható ebben az évben, a felgyorsuló infláció miatt a reálbérek 7-8 százalékkal nőhetnek.

(MTI nyomán)

Összesen 18 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
flesh ripper
2019. március 18. 18:13
Még az is előfordulhat, elő is szokott fordulni, hogy különböző, külső-belső hatások miatt, akár tévedések, rossz helyzetmegítélés okán, a legjobb szándékú, becsületes és hazafias kormány regnálása idején rosszra fordul a gazdaság állapota, csökken a GDP, infláció, v. reálbér-zuhanás stb. tapasztalható. Van azonban az a helyzet, törvényszerűen, mint az összes, az eddigi állibsi-álszoci-hazaáruló kormányok mindegyikénél, Kun Bélucitól kezdve, Lopcsánybajnaiig, hogy 100%-an, halálbiztosan bekövetkezik a szándékos apokalipszis, az ország, a nemzet kivéreztetése, tönkretevése, javainak elkótyavetyélése, kirablása. Ráadásul a nemzeti szuverenitás, az államiság, a jogállamiság-demokrácia feladása...
zakar zoltán béla
2018. március 23. 10:24
Matolcsy-Varga-Orbán-......
péterx
2018. február 28. 00:10
No , ezzel a realitással , nem-hitelből való hatalmas és tényleges növekedéssel szemben van az ellenzék megalapozatlan , program nélküli ígérgetés cunamija . Kikre szavazzunk ? Akik ténylegesen állták a szavukat , vagy azokra , akik még egyszer tönkre akarják tenni az életünket ? A kérdés költői..
czsolt5
2018. február 23. 19:49
El kell kezdődnie minden társadalmi rétegben megtakarítások képződésének, hogy a magyarok feljebb lépjenek a Maslow piramis alsó fokáról (alapvető szükségletek) a magasabb fokra (önmegvalósítás), hogy modern értelemben vett értelme legyen mindenki életének. Ezt Magyarország még nem tudja garantálni, de 10 év múlva bekövetkezhet.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!