A nyelvmegértés már nehezebb terep, mint az utánzás. Utánoznak a reneszánszukat élő chatbotok is, a Stanford együttműködő ágensei, valamint az MIT Számítástudomány és Mesterséges Intelligencia Laborjának (CSAIL) egyik fejlesztése viszont a nyelvmegértésre fókuszál: felvett beszédet képekhez kapcsoló rendszerrel jutnának el a teljesen automatizált beszédfelismeréshez. A két különböző ideghálót használó rendszer tematikusan kapcsolódó képek és az e képeket leíró szövegek (amelyeket egy nagy audiofelvétel-gyűjtemény tartalmaz), viszonyát elemzi. Az akusztikai jegyek képekhez társításából – felügyelet nélkül – tanulja meg, hogy milyen hangzó elem milyen gépelt szónak felelhet meg. Lényegében itt is az a cél, hogy úgy tanulja meg a nyelvet, ahogy az ember, de ne csak tanulja, hanem értse is.
Innen próbálnak még kísérletibb, ismeretlenebb terepek felé mozdulni többen, köztük az egyébként nem nyelvész, hanem robotikus Mordatch is.
Nyelvet teremtenek az ágensek
A Mordatch általa épített egyszerű kétdimenziós virtuális világban zöld, piros és kék körökkel megjelenített ágensek kényszerből hozzák létre saját nyelvüket. Feladatokat kell végrehajtaniuk, együtt kell működniük hozzá, közben jutalmat és büntetést kapnak. Segítségnyújtáskor tanulják meg a nyelvet, hogy elmondhassák egymásnak, hogyan jutnak el gyorsabban valahova. Véletlenszerű karaktereket társítanak a miniatűr világban való tájékozódáskor megtanult egyszerű fogalmakhoz, egymáshoz, helyekhez, tárgyakhoz és cselekvésekhez.
A fentebbi képen a piros ágens a piros ponthoz kapcsolódó szót mond (t=0), majd, hogy „menj valahova” (t=1), ezt követően pedig, hogy „zöld ágens” (t=2). A zöld ágens meghallja az utasítást, és azonnal a piros ponthoz megy (t=3).
Mordatch és munkatársai a legegyszerűbb dolgokkal kezdték, onnan kívánnak eljutni komplexebb megoldásokig, például a botok nyelvének emberi nyelvre történő fordításáig. Már fejlesztenek is hozzá fordító botot. Szerintük így jobban érthető a nyelv. Megkérdőjelezik a vezető cégek módszerét, beszélgetési minták statisztikai azonosítását, mert úgy gondolják, hogy nagymennyiségű adat elemzésén kívül létezik egyszerűbb, járhatóbb út.