Egy oxfordi felmérés szerint a következő évtizedekben a gépi tanulás a mai állások 47 százalékát helyettesítheti. Meglepő módon nem a kétkezi munkák a legveszélyeztetettebbek, hanem a viszonylag könnyen automatizálható rutinszerű tevékenységek. Egyszerű a magyarázat: utóbbiakban nem kell folyamatosan interakcióban állni a fizikai környezettel, amire egyébként is alkalmasabbak más technológiák, például a robotok. A gépi tanulástól főként az orvosokat és a jogászokat féltik.
Gépi tanulás tegnap, ma, holnap
A szakterület azért sikeres, mert viszonylag egyszerű algoritmusok is képesek komoly feladatokat végrehajtani. Például kapnak egy adatbázist a páciensről és a cukorbetegségről, majd megfelelő mennyiségű tanulás után diagnosztizálják a bajt.
És ez csak a jelen. A jövő rengeteg alkalmazással kecsegtet, amelyek közül az egészségügy az egyik legígéretesebb. A gépi tanulás teljesen megváltoztathatja a medicinát.
Leendő alkalmazásai fontos paradigmaváltáshoz vezetnek. Az ember ősidők óta tervez és alkot tárgyakat, köztük - az utóbbi 75 évben - számítógépeket is. Magas szintű gépi tanulással viszont a komputer veszi át a tervező és az alkotó szerepét; nemcsak parancsokat hajt végre, hanem önálló kreatív tevékenységre is képes lesz.
A hagyományos programozásban a számítógépnek fájdalmas részletességgel el kellett magyarázni, hogy mit tegyen. Kivitelezendő utasítássorokat (algoritmusokat) adtunk neki, amelyekkel jobb esetben megoldotta az adott problémát. De nem tanult, és így nem is fejlődött.
A gépi tanulással, mint önálló szakterülettel ugyan a mesterségesintelligencia-kutatások 1950-es évekbeli kezdete óta foglalkoznak, jelentőségét viszont csak az utóbbi 10-15 esztendőben ismerték fel, és egyre többen állítják, hogy a számítástudomány egyik legforradalmibb változását a saját maguk tanítására programozott rendszerek hozzák el.
Az Amazon és a Netflix tanulóalgoritmusai
Tény, hogy a technológia - alapszinten - a hétköznapok szerves részévé vált, az Amazon termékajánlójától kezdve a webes keresésen keresztül az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) Edward Snowden által kirobbantott megfigyelési botrányáig szinte mindenhol jelen van, kreativitásnak azonban egyelőre csak a csírái fedezhetők fel benne. A webes tevékenységek zöméhez használják: az Amazon termék-, a Netflix filmajánlásra, a Facebook és a Twitter a felhasználónak megmutatásra kerülő bejegyzések kiválasztására használja. Algoritmusok javasolnak könyveket, filmeket, hogy kivel randizzunk, és kivel ne, de a meghirdetett állásra legalkalmasabb jelöltet is segítenek kiválasztani.