Magyar Péter úgy lop Vadai Ágnestől, ahogyan csak nagyon kevesen tudnak lopni – igazi profi, na!
TISZA-vezérünk a Trump-győzelem napján a DK 2013-as álhírével koldul figyelmet. Nem akármilyen mutatvány ez, valljuk be. Francesca Rivafinoli írása.
Orbán Viktor felelőtlenségnek tartja az ötletet, hogy ha Trump Amerikája kiszáll a háború finanszírozásából, az EU vállaljon kezességet Ukrajna támogatására.
Nyitókép: Orbán Viktor és Emmanuel Macron érkeznek az EU vezetőinek informális tanácskozására Budapesten 2024. november 8-án / fotó: Ferenc ISZA / AFP
Az európai populista jobboldal örül Trump visszatérésének, mert támogatót nyernek keményvonalas nézeteik számára – írja budapesti tudósításában a The New York Times. Az amerikai liberális napilap szerint egy nyugati vezető sem tett fel úgy mindent Trump győzelmére, mint Orbán Viktor, de ez a húzás bejött neki. Most Orbán és a hasonszőrű európai vezetők úgy kommunikálhatják a győzelmet, hogy az ő politikájuk utat nyert, míg a woke és a politikai elit süllyedőben van.
A lap emlékeztet: több jobboldali kormány, illetve párt létezik Európában, amely nehezményezi a liberális demokrácia-export politikáját, és
arrogáns hegemón szövetségesnek látja Amerikát, számukra Donald Trump a változással kecsegtet.
Ugyanakkor az európai jobboldal sem egységes: a Meloni vezette olasz kormány a NATO szilárd szövetségese és Ukrajna elkötelezett támogatója, míg Magyarország vagy Szerbia nem osztja ezt, és nem szeretné oldani kiépített kínai kapcsolatrendszerét sem.
Trump otthagyja az ukrajnai háborút, ezért az EU-nak újra kell gondolnia Ukrajna harcainak katonai és anyagi támogatását – idézi Orbán Viktor szavait a Reuters. A brit hírügynökség megírta: a magyar kormányfő az EU vezetőinek informális tanácskozásán megismételte álláspontját, miszerint tűzszünetre lenne szükség, és azt is, hogy ezt Volodimir Zelenszkij szintén budapesti sajtótájékoztatóján logikátlan felvetésnek nevezte.
A Reuters értesülései szerint a budapesti tanácskozáson
csak Robert Fico szlovák miniszterelnök állt Orbán javaslata mellé, a másik 25 uniós tagállam vezetője helyesnek találta az EU hatályos Ukrajna-stratégiáját.
A két vezető felelőtlenségnek tartotta azt az ötletet, hogy ha Amerika Trump vezetésével kiszáll a háború finanszírozásából, akkor az EU vállaljon kezességet Ukrajna anyagi támogatására.
Az AP amerikai hírügynökség pénteki összefoglalójában szintén azt emelte ki, hogy Orbán Viktor hangsúlyozta: Donald Trump kormányzata nem fogja tovább finanszírozni Ukrajna háborúját, ezért új uniós stratégiára lesz szükség. A hírügynökség azonban a miniszterelnök motivációi között a megosztás szándékát is látja, ahogy szerinte a magyar vezető évek óta akadályoztatja, blokkolja, felvizezteti az oroszok ellen irányuló uniós kezdeményezéseket.
Az AP szerint Zelenszkij elnök elutasítja a tűzszüneti terveket, az EU vezetői pedig meg akarják győzni Trumpot, hogy
Oroszország nemcsak Ukrajna vagy Európa, de az egész globális biztonsági rendszerre fenyegetést jelent,
ezért ellen továbbra is fel kell lépni.
Az EU vezetői Trump győzelme után kedveskedtek Orbánnal, miközben Ukrajna ügyében a köztük lévő nézetkülönbség mit sem változott – hangsúlyozta az EUObserver írása a budapesti csúcs után. Az uniós lap szerint az európai vezetők gyorsan alkalmazkodtak az új valósághoz, és Trump győzelme után egy nappal elfelejtették korábbi fenntartásaikat, és hatékony együttműködést reméltek az új amerikai kormányzattal.
A lap megjegyzi, hogy Ursula von der Leyen korábban bojkottálta a magyar uniós elnökség eseményeit, októberben az EP-ben keményen megbírálta Orbánt, majd csütörtökön eljött Budapestre, és szívélyesen üdvözölte őt.
Minden jel szerint a felek elásták a csatabárdot – tette hozzá a lap.
Az EU egy dologban egyet tudott érteni, a versenyképesség növelésének szükségességében – írja a pénteki informális EU-csúcsról szóló írásában a The Guardian. A brit lap szerint a kínai és az amerikai kereskedelmi kihívások miatt az európai blokknak össze kell fognia, ezt látták be az uniós vezetők, és
ebben még Orbán Viktor is, aki „rutinszerűen van rosszban Brüsszellel", egyetértett velük.
Európát újra naggyá kell tenni, és ez nem ideológiai, hanem pragmatikus kérdés – idézi a lap a magyar miniszterelnököt, aki a versenyképesség témáját prioritássá tette a magyar EU-elnökség számára.
***
Ezt is ajánljuk a témában
TISZA-vezérünk a Trump-győzelem napján a DK 2013-as álhírével koldul figyelmet. Nem akármilyen mutatvány ez, valljuk be. Francesca Rivafinoli írása.
Ezt is ajánljuk a témában
Ismét Orbán Viktor mellé szegődött a sors: az amerikai elnökválasztás eredménye és a német kormányválság mind az ő narratíváját igazolta.