„Egy nyugati vezető sem tett fel úgy mindent Trump győzelmére, mint Orbán" – angol nyelvű lapszemle

2024. november 09. 19:36

Orbán Viktor felelőtlenségnek tartja az ötletet, hogy ha Trump Amerikája kiszáll a háború finanszírozásából, az EU vállaljon kezességet Ukrajna támogatására.

2024. november 09. 19:36

Nyitókép: Orbán Viktor és Emmanuel Macron érkeznek az EU vezetőinek informális tanácskozására Budapesten 2024. november 8-án  /  fotó: Ferenc ISZA / AFP

Az európai populista jobboldal örül Trump visszatérésének, mert támogatót nyernek keményvonalas nézeteik számára – írja budapesti tudósításában a The New York Times. Az amerikai liberális napilap szerint egy nyugati vezető sem tett fel úgy mindent Trump győzelmére, mint Orbán Viktor, de ez a húzás bejött neki. Most Orbán és a hasonszőrű európai vezetők úgy kommunikálhatják a győzelmet, hogy az ő politikájuk utat nyert, míg a woke és a politikai elit süllyedőben van.

A lap emlékeztet: több jobboldali kormány, illetve párt létezik Európában, amely nehezményezi a liberális demokrácia-export politikáját, és 

arrogáns hegemón szövetségesnek látja Amerikát, számukra Donald Trump a változással kecsegtet. 

Ugyanakkor az európai jobboldal sem egységes: a Meloni vezette olasz kormány a NATO szilárd szövetségese és Ukrajna elkötelezett támogatója, míg Magyarország vagy Szerbia nem osztja ezt, és nem szeretné oldani kiépített kínai kapcsolatrendszerét sem. 

Trump otthagyja az ukrajnai háborút, ezért az EU-nak újra kell gondolnia Ukrajna harcainak katonai és anyagi támogatását – idézi Orbán Viktor szavait a Reuters. A brit hírügynökség megírta: a magyar kormányfő az EU vezetőinek informális tanácskozásán megismételte álláspontját, miszerint tűzszünetre lenne szükség, és azt is, hogy ezt Volodimir Zelenszkij szintén budapesti sajtótájékoztatóján logikátlan felvetésnek nevezte. 

A Reuters értesülései szerint a budapesti tanácskozáson 

csak Robert Fico szlovák miniszterelnök állt Orbán javaslata mellé, a másik 25 uniós tagállam vezetője helyesnek találta az EU hatályos Ukrajna-stratégiáját. 

A két vezető felelőtlenségnek tartotta azt az ötletet, hogy ha Amerika Trump vezetésével kiszáll a háború finanszírozásából, akkor az EU vállaljon kezességet Ukrajna anyagi támogatására.

Az AP amerikai hírügynökség pénteki összefoglalójában szintén azt emelte ki, hogy Orbán Viktor hangsúlyozta: Donald Trump kormányzata nem fogja tovább finanszírozni Ukrajna háborúját, ezért új uniós stratégiára lesz szükség. A hírügynökség azonban a miniszterelnök motivációi között a megosztás szándékát is látja, ahogy szerinte a magyar vezető évek óta akadályoztatja, blokkolja, felvizezteti az oroszok ellen irányuló uniós kezdeményezéseket. 

Az AP szerint Zelenszkij elnök elutasítja a tűzszüneti terveket, az EU vezetői pedig meg akarják győzni Trumpot, hogy 

Oroszország nemcsak Ukrajna vagy Európa, de az egész globális biztonsági rendszerre fenyegetést jelent,

 ezért ellen továbbra is fel kell lépni.

Az EU vezetői Trump győzelme után kedveskedtek Orbánnal, miközben Ukrajna ügyében a köztük lévő nézetkülönbség mit sem változott – hangsúlyozta az EUObserver írása a budapesti csúcs után. Az uniós lap szerint az európai vezetők gyorsan alkalmazkodtak az új valósághoz, és Trump győzelme után egy nappal elfelejtették korábbi fenntartásaikat, és hatékony együttműködést reméltek az új amerikai kormányzattal. 

A lap megjegyzi, hogy Ursula von der Leyen korábban bojkottálta a magyar uniós elnökség eseményeit, októberben az EP-ben keményen megbírálta Orbánt, majd csütörtökön eljött Budapestre, és szívélyesen üdvözölte őt. 

Minden jel szerint a felek elásták a csatabárdot – tette hozzá a lap.

Az EU egy dologban egyet tudott érteni, a versenyképesség növelésének szükségességében – írja a pénteki informális EU-csúcsról szóló írásában a The Guardian. A brit lap szerint a kínai és az amerikai kereskedelmi kihívások miatt az európai blokknak össze kell fognia, ezt látták be az uniós vezetők, és 

ebben még Orbán Viktor is, aki „rutinszerűen van rosszban Brüsszellel", egyetértett velük. 

Európát újra naggyá kell tenni, és ez nem ideológiai, hanem pragmatikus kérdés – idézi a lap a magyar miniszterelnököt, aki a versenyképesség témáját prioritássá tette a magyar EU-elnökség számára.

***

Ezt is ajánljuk a témában

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 141 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
ptrfarkas43
2024. november 10. 12:03
Egy hete orbán nyilatkozta, hogy tudja a független objektív közvéleménykutatók szoros eredmény vetítenek, de trump simán fog nyerni a szakmai kutatások alapján.
Hobby024
2024. november 10. 11:04 Szerkesztve
Menhetten hülyeségeihez. Ezt a kimutatást a liberális manestream készíttette. Egy pár tény, hogy ne legyen zavar a fejedben. Az Európai Bizottság egészségügyért és élelmiszerbiztonságért felelős biztosa, Stella Kyriakides ciprusi politikus ki sem látszik a korrupciógyanús botrányokból. A mindenki számára ismert korrupciós ügy, amibe, a világ bármely gazdaságilag korrekt országában belebuknának: Mint ismert, Ursula von der Leyen 2021. májusában elképesztő, 35 milliárd eurós szerződést kötött a Pfizerrel 1,8 milliárd adag koronavírus elleni vakcina beszerzéséről, és az EB elnöke gyakorlatilag SMS-ben egyeztette a részleteket Albert Bourlával, a Pfizer vezérigazgatójával. Vera Jurova korrupciós ügye, 2022. december 9-én a belga szövetségi rendőrség letartóztatta Eva Kailit, miután nyomozást indítottak ellene korrupció, pénzmosás és szervezett bűnözés vádjával. Ezek mind EU-s vezetők. Az idézett cikk a Transparency International megbízásából készült.
remi
2024. november 10. 10:52
Az egyszerűen tévedés, hogy ormány mindent egy lapra tett volna fel, ugyanis egyszerűen nem volt opció. A présvumen ideküldésével a magyar-usák kapcsolatok olyan mélypontra kerültek aminél lejjebb már csak akkor kerülhettek volna, ha présvumen katonai beavatkozásra is fel lett volna hatalmazva. Ergo nem volt más opció. Amúgy meg köztudomású, hogy az usákoknak nincsenek barátai, rengeteg ellenségük van meg néhány vazallusállam, utóbbiak közt persze konkrétan mi is, ennél az usákoknak csak egyből van több: érdekük az még sokkal több van. Azt meg nem nehéz kitalálni, hogy usákia érdekeit csak olyan nagykövet tudja képviselni, aki jó kapcsolatokat ápol a fogadó ország minisztereivel. Ennek a kívánalomnak amúgy többé-kevésbé még a szintén demokáré holinyáli progyúször is megfelelt, a kukoricakövi ékszerész pláne, de a présvumen nyilvánvalóan semmit nem tudott elintézni, úgy, hogy mindenütt csukott ajtók, esetleg a titkárnőnél hagyott cetlik fogadják, úgy nyilvánvalóan nem lehet.
2024. november 10. 10:37 Szerkesztve
Khmm.. Az európai libsi FOS még mindig nem merte leírni az igazságot.... Hogy teljesen, tökéletesen, maximálisan mindegy, hogy mit akarnak itt a ballibsi kormányok, meg az EU-s csürhe, mint Borell.... Eddig is az USA hadsereggel és a "NATO" - val fenyegetőztek és járt a pofájuk... Ha azonban az USA kiszáll Ukrajna fegyverzéséből, akkor lefőtt a kávé.. Von der Leyen, meg Borell hazudozásai, kék-sárga telefonhátterei szart sem érnek... Úgy tesznek ezek a nagyképű seggdugaszok, mintha világpolitikai tényezők lennének... Pedig kb senkit nem érdekel a pofázásuk....
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!