Vége a tűzszünetnek – a Hamász rakétát lőtt ki Izraelre
Péntek hajnalban az izraeli hadsereg tájékoztatása szerint rakétát lőttek ki a Gázai övezetből Izraelre.
A szerző egyebek közt megjegyzi: sokan egyszerűen nem értik meg, hogy a Hamász tagjai nem tekintik a zsidókat embernek.
A tűzszünet után folytatódott a háború Izrael és a Hamász között. A harcok kiújulása kapcsán Jonathan Freedland, a Guardian publicistája arról ír, hogy a zsidó állam olyan tragikus választással néz szembe, ahol nincs jó opció, csak két katasztrofális lehetőség.
Az újságíró azt állítja: Izrael védelmezői és kritikusai sem veszik figyelembe, milyen komplikált a gázai helyzet.
Ezt is ajánljuk a témában
Péntek hajnalban az izraeli hadsereg tájékoztatása szerint rakétát lőttek ki a Gázai övezetből Izraelre.
Freedland szerint Izrael gázai hadműveletének támogatói úgy gondolják, hogy
az október 7-ei mészárlás feljogosítja Izraelt arra, hogy úgy reagáljon, ahogyan jónak látja.
Ennek a nézetnek a képviselői nem akarják, hogy bárki korlátozni próbálja a katonai választ – állítja a publicista.
„Még ha úgy is gondoljuk, hogy a gázai halálos áldozatok magas száma morálisan elfogadható ár lenne a Hamász feletti teljes győzelemért, akkor is nehezen tudnánk megvédeni a jelenlegi izraeli stratégiát – mert kevesen hisznek abban, hogy az valóban a Hamász legyőzését fogja eredményezni” – állítja Freedland.
A publicista ezt egyetlen, meg nem nevezett izraeli jobboldali vezetőre hivatkozva vezeti le. Izrael eddig 5000 Hamász-terroristát likvidált, ami az izraeli forrás szerint a terrorszervezet szimbolikus győzelmeként is értelmezhető, hiszen a szervezetnek így még 20-35 ezer harcosa maradt.
A szerző elfogadja a terrorszervezet által kiadott adatokat, miszerint október 7 óta 15 ezer gázai halt meg (beleértve a Hamász terroristáit is). A publicista úgy fogalmaz: még nagyon sok gázai meg fog halni, ha Izrael folytatja a háborút.
Freedland elismeri, hogy a terroristák a civilek között rejtőznek, de szerinte Izrael Gáza bombázásával csak azt éri el, hogy a civilek is csatlakoznak a terroristákhoz.
Ebből Freedland arra a következtetésre jut:
Izrael valójában nem biztos, hogy eléri a kitűzött hadműveleti célját.
Ezt is ajánljuk a témában
A lap értesülései szerint Izrael vezetése elrendelte: a háború után minden olyan Hamász vezetőt likvidálni kell, akik részt vettek október 7. megtervezésében.
Freedland szerint annak az oldalnak sincs igaza, amelynek tagjai letagadják, hogy a Hamász milyen hatalmas veszélyt jelent Izraelre.
Példaként említ egy olyan, brit művészek által aláírt Izraelt elítélő nyilatkozatot, amely meg sem említi a Hamászt vagy október 7-ét. De felhozza azoknak a feminista szervezeteknek az esetét is, amelyek képtelenek elítélni az október 7-én elkövetett, izraeli nők elleni erőszakot.
A szerző megjegyzi:
sokan egyszerűen nem értik meg, hogy a Hamász tagjai nem tekintik a zsidókat embernek.
Ez a nézet nem veszi figyelembe, milyen nehéz a vallási fanatikusok ellen harcolni, akik előnynek tekintik, ha a saját civil társaik meghalnak.
Freedland elismeri, Izraelnek akkor is szörnyű árat kell fizetnie, ha nem vállalja a harcot a Hamász ellen, hiszen a szervezet továbbra is el akarja pusztítani a zsidó államot.
De szerinte annak is tragédia lesz a vége, ha Izrael folytatja a háborút.
Nyitókép: Abed Rahim Khatib / ANADOLU / Anadolu via AFP
Ezt is ajánljuk a témában
Már hosszú hónapokkal ezelőtt izraeli tisztviselők kezébe került a Hamász részletes terve egy Izrael elleni invázióról, de nem gondolták, hogy komoly lehet a veszély.
Kapcsolódó cikkek a Háború Izraelben aktában.
Az izraeli védelmi miniszter kijelentette, hogy Izrael lerombolja az Irán támogatását élvező jemeni felkelők stratégiai infrastruktúráját.
Az izraeli Moszad egyik legösszetettebb titkos művelete, amelyet több mint tíz éven át terveztek, 2024 szeptemberében lépett működésbe.
Több tucat légicsapást hajtott végre az izraeli légierő Szíriában, köztük a fővárosban, Damaszkuszban is.