Futás közben arcra bukott Olaf Scholz
Nem csak az SPD, de a kancellár is bukdácsol.
Visszatekintés a híres félszemű politikusokra az ókori Macedóniától a mai Németországig.
Miközben Németország kormánykoalíciója viharról viharra hajózik, kapitánya kalózos külsőt ölt – írja a Politico abban a cikkében, amelyben összegyűjtötte, hogy a történelem során mely híres személyek viseltek szemfedőt.
A német kancellár, aki hetente akár háromszor is kocog, szombat reggel, miközben szülővárosában, Potsdamban futott, arcra esett, és ettől bedagadt a szeme. A szociáldemokrata politikus „jó hangulatban van” – mondta szóvivője, Steffen Hebestreit az újságíróknak – , de „kissé megviseltnek” tűnik. A szemkötőt még egy-két hétig viselnie kell.
Ezt is ajánljuk a témában
Nem csak az SPD, de a kancellár is bukdácsol.
„Izgatottan várom a mémeket” – viccelődött hétfő reggel az X-en. Hozzátéve: „Rosszabbnak tűnik, mint amilyen!”.
Az első példa több évszázados múltra tekint vissza. II. Fülöp király és hadvezér volt, aki leginkább arról híres, hogy ő volt Nagy Sándor apja, és a makedón hatalmat kiterjesztette Görögországra. Kr. e. 354 körül, miközben lerombolta az Athén által ellenőrzött Metón városát, súlyosan megsérült a jobb szeme. Állítólag a szemét műtéti úton kellett eltávolítani. Egy görögországi sírban talált csontvázmaradványok, amelyek feltehetően II. Fülöphöz tartoztak, megerősíteni látszanak a szemsérüléssel kapcsolatos történetet.
Moshe Dayan izraeli politikus és volt védelmi miniszter Szíriában, 1941-ben, a II. világháború idején, a Vichy-féle francia csapatok ellen harcolva vesztette el a bal szemét. A sérülése olyan súlyos volt, hogy később nem tudott üvegszemet viselni. Helyette a szemfedőjéről vált híressé, amely 2005-ben 75 ezer dollárért kelt el az eBay-en. Izrael védelmi minisztereként szolgált az 1967-es hatnapos háborúban és az 1973-as jom kippuri háborúban, 1981-ben bekövetkezett halála előtt.
A franciaországi Nemzeti Front (ma Nemzeti Összefogás) alapítója 1965-ben vesztette el a bal szemét, miközben sátrat állított az akkori elnökjelölt, Jean-Louis Tixier-Vignancour kampányrendezvényén. Le Pen szemkötője, amelyet addig viselt, amíg az 1980-as évek elején üvegszemre nem cserélte, a politikai karrierje beindításához szükséges jellegzetes megjelenésének részévé vált, mivel „politikai kalózként” vagy establishment-ellenes politikusként mutatta be magát a francia közvéleménynek.
A napóleoni és a francia forradalmi háborúk során számos brit győzelemről híres brit királyi haditengerészeti tisztnek tulajdonítják a „szemet hunyni” kifejezés megalkotását. A korzikai Calvi 1794-es ostroma során törmelék repült Nelson szemébe, ami miatt részben megvakult, miután a sebet nem megfelelően kezelték. Az 1801-es koppenhágai csata során Hyde Parker, a brit erők parancsnoka arra utasította, hogy vonja vissza csapatait; Nelson nem engedelmeskedett, ehelyett szemüvegét a rossz szemére téve úgy tett, mintha nem látná Parker jelzéseit. Sokáig úgy hitték, hogy Nelson szemkötőt viselt, de Colin White történész szerint valójában soha nem hordott ilyet – ami ellentmond az admirálisról szóló legendáknak.
***
Nyitókép: MICHAEL KAPPELER / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP