Évtizedek után ismét embert küld a világűrbe Magyarország
A történelem második magyar űrhajósa harminc napot tölt majd a nemzetközi űrállomáson.
Frank Rubio egy mikrometeoroid becsapódásának „köszönheti”, hogy a tervezett fél év helyett 371 napot töltött a világűrben.
Frank Rubio a NASA, illetve Szergej Prokopjev és Dmitrij Petelin az orosz Roszkozmosz űrhajósai 2022. szeptember 21-én indultak el az űrbe a Szojuz MS-22 fedélzetén. Az űrhajó egy hat hónapos küldetésre szállította a három utast a Nemzetközi Űrállomásra (ISS). A Szojuz menetrend szerint dokkolt, és az első három hónapban minden a tervek szerint alakult.
December 14-én azonban amikor Prokopjev és Petelin űrhajósok éppen űrsétára készültek, a Szojuz több hűtőfolyadék-nyomásérzékelője is alacsony értékeket kezdett mutatni. Az ellenőrzések során kiderült, hogy az űrhajó külső hűtője szivárgott, és az összes hűtőfolyadékot kilökte az űrbe. Az orosz űrkutatási tisztviselők megállapították, hogy a szivárgást valószínűleg egy homokszemcsénél kisebb mikrometeoroid okozta, amely átszakította a hűtőt.
Sem az űrhajósok sem a felszerelések nem sérültek meg, de az apró lyuk óriási problémát okozott, és a két űrügynökség azonnal elkezdett dolgozni egy terven, hogy visszahozzák őket a Földre.
Ezt is ajánljuk a témában
A történelem második magyar űrhajósa harminc napot tölt majd a nemzetközi űrállomáson.
A NASA és a Roszkozmosz közösen úgy döntött, hogy egy „mentőűrhajót”, egy új Szojuzt küldenek fel a bajba jutott asztronauták megmentésére, ennek előkészületei és kivitelezése viszont hosszabb időt vett igénybe. Rubio és két orosz kollégája végül 2023.09.27-én, helyi idő szerint 17:17-kor ejtőernyővel landoltak Kazahsztánban az orosz Szojuz MS-23 kapszula fedélzetén. A legénység megérkezése egy hosszú, és váratlan utazás végét jelentette, a három férfi a tervezett hat hónap helyett összesen 371 napot töltött a világűrben.
Rubio ezzel megdöntötte az amerikai űrhajósok leghosszabb űrben tartózkodásának eddigi 355 napos rekordját, amelyet Mark Vande Hei állított fel 2022-ben. A világrekordot Valerij Poljakov néhai orosz űrhajós tartja, aki 1994 januárja és 1995 márciusa között 437 napot töltött az űrben megszakítás nélkül az orosz Mir űrállomás fedélzetén.
Ezt is ajánljuk a témában
A háborús szankciók miatti feszültség egyre fokozódik.
Rubio, aki orvosként és katonai helikopterpilótaként több mint 600 órányi harci tapasztalattal rendelkezik, elismerte, hogy visszatérésekor valószínűleg nem fog azonnal visszatérni az űrrepülés előtti életéhez,
mivel a hosszú mikrogravitációban töltött idő hatással lehet a szervezetére.
„Az űrben nem járunk, nem cipeljük a saját súlyunkat, így várhatóan két és hat hónap közöttre tehető az az időszak, mire lényegében azt mondhatom, hogy normálisan érzem magam itt a Földön” – nyilatkozta Rubio a szerencsés landolását követően a CNN-nek.
Ezt is ajánljuk a témában
Minősíti a DK innovációhoz fűződő viszonyát, hogy képviselőjük alufólia-sisakban szeret mutatkozni.