Netanjahu előbb látogathat el Pekingbe, mint Washingtonba

Szakértők szerint irritálná az USA-t az izraeli kormányfő kínai látogatása.

Az Egyesült Államok és Kína közötti versengés most a zsidó államot teheti próbára.
Benjamin Netanjahu megerősítette: Peking után a Fehér Házba is meghívták. Noha a Biden-kormány szóvivői ezt egyelőre még nem erősítették meg, mindenképp fontos fejleményről van szó. Az utóbbi hónapokban egyre több találgatás látott napvilágot, hogy legutóbbi megválasztása óta miért csak Kínába hívták meg eddig az izraeli miniszterelnököt.
Az amerikai lépés azután történt, hogy szerdán Cai Run Kína izraeli nagykövete meglátogatta Netanjahut, és a látogatás során újra kifejezte,
„Hszi Csin-ping kínai elnök várakozással tekint az izraeli miniszterelnök tervezett látogatása elé”.
Ezt is ajánljuk a témában
Szakértők szerint irritálná az USA-t az izraeli kormányfő kínai látogatása.
Hszi még egy dedikált példányt is küldött Netanjahunak „A kínai kormányzás” című könyvéből, amelyet a nagykövet szerdai találkozójukon adott át neki. A kínai elnök a nagyköveten keresztül közölte azt is, hogy nagy érdeklődéssel olvasta Netanjahu „Bibi” című önéletrajzi könyvének az izraeli-kínai kapcsolatokra vonatkozó részeit. A pekingi vezetés még az év elején hívta meg Netanjahut, és a miniszterelnöki hivatal később bejelentette, hogy a kormányfő látogatást tervez Kínba.
A bejelentés komoly visszhangokat keltette. Több amerikai és más nyugati diplomáciai forrás is arról számolt be, hogy
nyugtalansággal tekintenek Netanjahu kínai látogatására.
Több magas rangú izraeli tisztviselő ugyanakkor azzal érvelt, hogy Netanjahu pekingi látogatását Washington nem tekintheti problémának, mivel Antony Blinken amerikai külügyminiszter és Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter is látogatást tettek a közelmúltban Kínában.
Egyre több olyan álláspont is napvilágot látott, hogy Netanjahu kínai látogatása üzenet lenne Joe Biden amerikai elnöknek, akivel az utóbbi időben kifejezetten hűvös lett a viszonya Izraelnek – ezt persze tagadta a kormányfői hivatal. Vannak olyan vélemények is, amelyek Izrael mostani viselkedését Szaúd Arábiáéhoz hasonlítják. Rijád az utóbbi időben egyre több olyan lépést tett, amelyek azt üzenték az Egyesült Államoknak,
ha Washington nem változtat az országhoz valós hozzáállásán, akkor „vannak más lehetőségek is”.
A kínai nagykövet szerdai látogatását követően egy nyugati diplomáciai forrás azt közölte, továbbra is aggódnak amiatt, hogy Izrael és Kínával kapcsolatai miatt. Az aggodalom megalapozottsága ugyanakkor erősen kérdéses, hiszen Washington más szövetségesei is rendszeresen látogatnak Kínába.
Olaf Scholz német kancellár 2022 novemberében Pekingben járt. Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök 2023 márciusában tett látogatást. Áprilisban pedig Emmanuel Macron francia elnök Ursula von der Leyen uniós bizottsági elnök kíséretében járt a kínai fővárosban.
Ráadásul mind buzgón támogatták a Kínával való kereskedelmet és a kínai befektetéseket,
Scholz magával vitte a Volkswagen, a Deutsche Bank, a Siemens és a BASF vezérigazgatóit, Macron pedig megnyitotta a kaput a legnagyobb francia vállalatok, köztük az Airbus, a BNP Paribas és a L'Oréal vezetői előtt.
Ezt is ajánljuk a témában
Amíg Emmanuel Macront „körberajongták”, addig az Európai Bizottság elnökét szinte észre sem vették kínai látogatásuk során, írja a Politico.
A gyümölcsöző kínai- izraeli kapcsolat viszont Jeruzsálemnek is érdeke lenne, különösen fontosak lennének a kínai infrastrukturális projektek, amelyek néhány példától eltekintve amerikai nyomásra leálltak vagy végül el sem kezdődtek.
Az európai vezetőkhöz hasonlóan Netanjahu is vágyik a gazdasági kapcsolatok bővítésére.
Kína már most Izrael harmadik legnagyobb kereskedelmi partnere
(az EU és az USA után), a teljes kínai-izraeli kereskedelem – a gyémántok nélkül – 2022-ben elérte a 17,6 milliárd dollárt, bár még sok lehetőség van a további növekedésre.
Az izraeli kormányfő pekingi látogatása azért sem lenne meglepő, hiszen Kína az utóbbi időben egyre nagyobb befolyással van jelen a térségben. 2022 decemberében Hszi Csin-ping kínai elnök Szaúd-Arábiába látogatott, ezt követően 2023 márciusában, pedig Kína közvetítéssel állították helyre az iráni-szaúdi diplomáciai kapcsolatokat. Miközben Peking Washingtonnal verseng a befolyásért,
Kína elsősorban a regionális stabilitás fenntartásában érdekelt.
Peking számára ez alapvető előfeltétele annak, hogy továbbra is korlátlanul importálhasson energiát a Közel-Keletről. Továbbá: mivel egyre nagyobb mértékben fektet be a régióban, érdeke fűződik ahhoz is, hogy a stabilitás biztosítsa projektjeinek gazdasági életképességét. E célok elérése érdekében Peking politikája az, hogy jó kapcsolatokat ápoljon minden kulcsfontosságú regionális szereplővel – beleértve Iránt is.
Az utóbbi időben Kína többször is hangoztatta, hogy kész közvetíteni az izraeli-palesztin konfliktusban is.
Ezt is ajánljuk a témában
Biden nem akadályozza meg, hogy Irán atomfegyverhez jusson, a Közel-Kelet kampánytéma lesz Amerikában, és Magyarország vehetne izraeli gázt orosz helyett. Robert Greenway amerikai Közel-Kelet-szakértőt kérdeztük!
Habár Izrael nem feltétlenül szeretné, ha Kína szerepe a térségben erősödne, és inkább kedvezne számára az, ha az Egyesült Államok befolyása visszatérne a korábbi szintre – ez aligha fog megtörténni már –, de Netanjahu pekingi látogatása mind stratégiai, mind gazdasági okokból logikus lépés lenne.
Emellett az is nyilvánvaló, hogy
Izrael kapcsolata az Egyesült Államokkal messze meghaladja a Kínával való kapcsolat fontosságát,
és ha Izraelnek választania kellene az USA és Kína között, gondolkodás nélkül az Egyesült Államok mellé állna. Netanjahunak – mint egy igazi diplomatának – viszont az a célja, hogy egy ilyen döntést ne kelljen meghoznia az országnak.
***
Nyitókép: Netanjahu és Hszi korábbai találkozója (Rao Ainmin / XINHUA / Xinhua via AFP)