Financial Times: Putyin rövidesen beváltja az ígéretét, már a hétvégén Oresnyik rakéták zúdulhatnak Ukrajnára
Hamarosan nehéz helyzetbe kerülhet Ukrajna a brit lapnak nyilatkozó tisztviselők szerint.
Kérdés, hogy miért nem a tűzszünetre és a béketárgyalásokra koncentrálnak a háborús felek.
Zelenszkij szerint „a Krím visszaszerzésével helyreállítják a békét” – derült ki az ukrán elnök vasárnapi Telegram-bejegyzéséből. Ráadásul a háborúban álló ország vezetőjének komoly elhatározására enged következtetni az is, hogy az egyik ukrán katonai tisztviselő szerint Ukrajna tavasszal újabb hadjáratot tervez elfoglalt területeinek visszafoglalására, valamint kijelentette azt is, hogy
a kijevi erők nem állnak le, amíg országunk vissza nem tér 1991-es határaihoz”.
„Zelenszkij úgy csinál, mintha ő mozgatná a világot” – húzta alá még 2022 októberében Nógrádi György, biztonságpolitikai szakértő egy elemzésében, melyben rámutatott:
amennyiben az Ukrajnának folyósított uniós finanszírozás leáll, Zelenszkij órái meg lesznek számlálva”.
Erről itt írtunk bővebben. A Mandiner olvasói emlékezhetnek is, hogy a biztonságpolitikai szakértő néhány hónappal korábbi felvetését mintegy igazolva 2023. február 2-án kiderült: az Európai Békekeretből származó hetedik pénzügyi csomaggal együtt az Ukrajnának nyújtott teljes uniós hozzájárulás 3,6 milliárd euróra emelkedett.
Az Európai Bizottság eközben már a tizedik Oroszországot büntetni kívánó szankciós csomagot is elfogadta, az Egyesült Államok Abrams tankokat, Németország pedig még a tervezettnél is több Leopard harckocsit ad Ukrajnának. És bár Zelenszkij bizalmasa szerint csak idő kérdése, hogy megérkezzenek az F16-os bombázók is, Joe Biden cikkünk írásakor (még) azt az álláspontot képviseli, hogy nem ad F–16-os vadászgépeket Ukrajnának. Az amerikai elnök vonatkozó kijelentéséről ide kattintva olvashat bővebben.
Vagyis miközben humanitárius, gazdasági és számos más, de döntően politikai okból
Hiszen a legfrissebb sajtóhírek szerint
noha a Politico szerint amerikai tisztviselők próbálják eltántorítani Pekinget attól, hogy halálos segítséget nyújtson Moszkvának a lőszerek és drónok szállításával. Erről itt olvashat bővebben.
Az orosz-ukrán háború első éve kapcsán Somkuti Bálint, biztonságpolitikai szakértő elemzésében rámutatott: „az ukrán kényszersorozások, illetve a Nyugat által átadandó, de csak az év második felében vagy még később beérkező katonai eszközök csökkenő száma arra utal, hogy Ukrajna katonai helyzete jelentősen nehezedni fog. Ez pedig felveti annak a lehetőségét, hogy a konfliktus még ebben az évben véget ér”. Ugyanakkor mint a szakértő hozzátette:
ez a háború már annyi meglepetéssel járt, hogy semmiben nem lehetünk biztosak
– mindössze abban, hogy előbb-utóbb megszületik az óhajtott béke, amelynek létrejöttéhez a csatamezőn kivívott eredmények jelentős mértékben hozzá fognak járulni”. Erről ide kattintva olvashat bővebben.
***
Nyitókép: Genya SAVILOV / AFP