Nagyon kiakadt Ukrajna a FIFA-ra, bocsánatkérést követel
A Nemzetközi Labdarúgó szövetség olyan térképet használt, amelyen a Krím Oroszországhoz tartozik.
A reálpolitika 99 éves nemzetközi atyja a davosi konferencián azt üzente: szerinte a háború jelen pillanatában már nincs értelme Ukrajna semlegességéről beszélni.
A davosi Világgazdasági Fórumon szólalt fel Henry Kissinger. A nemzetközi diplomácia 99 éves doyenje, a reálpolitika híres képviselője videóüzenetében arról beszélt: most már megfelelő célnak találja Ukrajna NATO-tagságát.
Emlékeztetett: a háború előtt ő ellenezte az ukrán NATO-tagságot, mert attól tartott, hogy olyan folyamatokat indítana el, amiket aztán most a valóságban láthatunk.
És mivel a valós folyamatok ideáig jutottak,
Henry Kissinger, aki Richard Nixon volt amerikai elnök külügyminisztere volt még a hetvenes években, a minap a brit konzervatív Spectator magazinban közölt esszét arról, hogy az ukrajnai konfliktus párhuzamba állítható 1914 eseményeivel, amikor a nagyhatalmak konfliktusai világháborúvá álltak össze.
Esszéjében Kissinger tűzszünetet javasolt, melyben az orosz erők visszavonulnának a tavaly februári invázió előtti területeikre, vagyis a Krímre és a kelet-ukrajnai területekre, amiket 2014-ben annektáltak, és ebből a pozícióból kezdődhetnének a tárgyalások.
Davosban elhangzott beszédében az amerikai külpolitikai guru azt is hangsúlyozta:
és meg kell adni a lehetőséget Oroszország számára, hogy újra csatlakozzon a nemzetközi világrendhez.
Kissinger azt is leszögezte: kritikus jelentőségű, hogy elkerüljék az instabilitást a hatalmas területű atomhatalomban.
Úgy látja: egy diplomáciai folyamat segíthetné Oroszországot abban, hogy újraértékelje történelmi pozícióját, melyben Oroszország egyrészt az európai kultúrához vonzódott, miközben félt is attól, hogy Európa dominálja őt.
(Forrás: France24 / AFP; fotó: John MacDougall / AFP)