Tessék mondani, ez már a világháború?
Joggal teszi fel a címbeli kérdést egyre több újságolvasó.
A szakértő szerint a problémák valójában rendszerszintűek.
Robert C. Castel volt nemrég az Ultrahang Youtube-csatorna Korkapcsolás című műsorának vendége. A biztonságpolitikai szakértőt, a Neokohn főmunkatársát Király Tamás műsorvezető többek között arról kérdezte, hogy követi-e a november 20-án Katarban elrajtolt vb-t. Erre Castel azt válaszolta, hogy nem érdekli az esemény, majd megjegyezte, hogy „a biztonságpolitikai szakértők az igazi dologgal (a háborúval) foglalkoznak, nincs szükségük a helyettesítőre”.
Ezt követően Király arról beszélt, hogy úgy tűnik, „a médiahangsúly áttevődött a frontról az úgynevezett stratégiai bombázásokra”. Folyamatosan támadják az ukrán infrastrukturális létesítményeket és egy hete a lengyel területen becsapódott rakéták állnak a fókuszban. De arról kevesebb szó esik, hogy mi történik például a Donbaszban – sorolta a műsorvezető. Majd azt a kérdést tette fel, hogy van-e még tényleges front.
Erre Robert C. Castel úgy reagált, hogy „természetesen létezik”, hiszen „zajlanak még a harcok Herszonban, valamint különleges alakulatok átkeltek a Dnyeperen és megvetették a lábukat azon a földnyelven, (...) ami teljesen lezárja az öböl torkolatát. De látunk harcokat Donbasz környékén is” – ismertette a szakértő. Majd leszögezte, hogy
az igazán fontos dolgok a hátországban történnek”.
A beszélgetés során több nézői kérdés is azt firtatta, hogy lehet-e megállapodás a kelet és a nyugat között, hogyha állami vezetőket, főleg Zelenszkijt nem lehet kiiktatni.
Erre a szakértő azt mondta, „hogyha megölünk valakit, akkor egy bizonytalanságot viszünk bele a rendszerbe. Ki az, aki fel fogja váltani: lehet jobb és lehet rosszabb is. (...) Az egyetlen dolog, amit kreáluk ezzel, az egy vákuum lenne, egy emberformájú lyuk. S akkor Ukrajnában keletkezne egy rés.
Kérdés, hogy ki fogja ezt a rést kitölteni”
– hívta fel a figyelmet Robert C. Castel.
Ezt követően kijelentette, hogy „ha elismerjük, hogy nincs értelme egy ellenséges vezetőt megölni, akkor egyben elfogadjuk azt is, hogy a konfliktusnak az okai rendszerszintűek. Itt nem Zelenszkij áll szemben Putyinnal:
ha mindd a ketten elmennének holnap nyugdíjba, a háború akkor is folytatódna.
A háborúnak olyan rendszerszintű okai vannak, amik nem két személyen múlnak” – szögezte le a szakértő.
A teljes beszélgetést alább tekinthetik meg:
Nyitókép: Földházi Árpád/Mandiner