Finnország és Svédország májusban, egyszerre jelentheti be NATO-csatlakozási kérelmét

2022. április 26. 14:11

Egy svéd lap kormányzati tisztviselőkre hivatkozva azt írja, hogy az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság már beleegyezett, hogy biztonsági támogatást nyújt a pályázati folyamat során.

2022. április 26. 14:11
null

Finnország és Svédország májusban egyszerre jelentik be NATO-csatlakozási kérelmüket – írja a BBC helyi sajtóra hivatkozva. Az Iltalehti finn lap szerint a két ország vezetője a május 16-i héten ülhetnek össze az ügyben.

Sanna Marin finn miniszterelnök egy korábbi, Svédországba tett látogatása során beszélt arról: „mindent megváltoztatott” Oroszország támadása Ukrajna ellen. 

Helsinkinek mindenre fel kell készülnie Oroszországgal szemben”

– szögezte le.

Az Aftonbladet svéd lap kormányzati tisztviselőkre hivatkozva azt írja, hogy az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság már beleegyezett, hogy biztonsági támogatást nyújt a pályázati folyamat során.

Ez a támogatás magában foglalná a csapatok számának növelését az északi országokban, a hírszerzési együttműködést, segítséget a kiberfenyegetések elleni küzdelemben és a NATO hadihajók fokozott jelenlétét a Balti-tengeren.

Nyitókép: Paul Wennerholm / TT News Agency / AFP

Összesen 59 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Bursty
2022. április 26. 17:49
kollektív öngyilkosság, hajrá.
ahaPersze
2022. április 26. 17:40
Tehát két ország bejelenti (melyek amúgy is az európai integráció szerves részei), hogy csatlakozik a védelmi szövetséghez, aminek Magyarország is része. Erre mi itt a reakció? Hülyék, hogy képzelik, stb. és leszavazza a többség. F.ck logic...
TAVIROZSA
2022. április 26. 17:32
A NATO védelmi szervezet, bővítésének célja védelmi képességének növelése. Ugyanakkor a belépni kívánó országnak saját védelmére alkalmasnak kell lennie.
lendvaiildiko
2022. április 26. 17:30
Önmagában jelzés értékű, hogy a két skandináv állam vezetője - miniszterelnöke nő. Érdekes lenne megtudni, vajon a hadügyminiszterek milyen neműek. Finnország történelmének legrosszabb lépését követi most el, illetve a NATO is, ha felveszi Finnországot. Folyamatos a konfliktus e területen. 1809-ben Oroszország váratlanul északról támadott, leválasztotta Finnországot Svédországról (A svéd király volt a finn uralkodó is). Ekkor alakult meg a Finn Nagyhercegség, melynek feje a mindenkori cár volt. A bonyolult 1920-as polgárháborús éveket nem részletezve, a második világháború előtt volt a téli hadjárat, (magyar önkéntesek is segítette) ahol a finnek elverték a szovjeteket, majd 1941-44 között, volt amég egy lappföldi háború. Ezek eredője a világháborút lezáró béke lett, jelentős területi veszteséget szenvedett el Finnország. Végezetül eljött a finn-szovjet együttműködés rózsaszínködös világa. Finnország jelentős gazdasági előnyre tett szert a nyugat és a szovjet világ közötti közvetítéssel. Nagyon merész dolog Finnország lépése, hosszú távon nem biztos, hogy előnyére válik. Én a helyükben maradtam volna a semleges, puffer-zóna szerepében. De hát a miniszterelnök már az új családmodell reprenzentása, neki az apja és az anyja is nő.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!