Financial Times: A Magyar Zene Háza része az Orbán által folytatott kulturális háborúnak

2022. január 24. 09:22

Mint minden építészeti alkotás, ez is politika, írja a brit lap.

2022. január 24. 09:22
null

Az új budapesti koncertterem része a nemzeti büszkeség helyreállítását célzó tervnek – olvasható a Financial Times online felületén. A helyszín Európa legnagyobb kulturális negyedének első új épülete, amely azonban „részese lett az Orbán Viktor miniszterelnök által folytatott kulturális háborúnak is”, írják. Hozzátették: talán úgy néz ki, mint egy szeszélyes építmény egy parkban, de – mint minden építészeti alkotás – ez is politika. A 2010 óta hatalmon lévő Orbán Viktor Magyarország státuszának újjáépítésére törekedett, fűzték hozzá.

identitást kovácsolt a kultúrharcokból”, hangsúlyozzák.

Lehet, hogy ez egy politikai projekt, írják, egy kísérlet arra, hogy a kultúrát új arculatban alakítsák át, de a projekt ugyanakkor nemzetközi építészeket vonzott be, és új élettel tölti meg a környéket. A stílusok változhatnak, de a szeszély, a szentimentális festőiség és a politika megmarad. A Városliget újjászületését – amelynek része lesz még a hatalmas, futurisztikus néprajzi múzeum és az új nemzeti galéria is –

Mint megírtuk, Orbán Viktor rövid videót osztott meg közösségi oldalán a Magyar Zene Háza megnyitójáról, melynek utolsó másodperceiben Szakcsi Lakatos Béla Kossuth- és Liszt-díjas zongoraművész rákezdett az utóbbi időben a közösségi oldalakon nagy népszerűségnek örvendő „Piros volt a paradicsom, nem sárga, Magyarország előre megy, nem hátra!” dallamra.

, Orbán Viktor rövid videót osztott meg közösségi oldalán a Magyar Zene Háza megnyitójáról, melynek utolsó másodperceiben Szakcsi Lakatos Béla Kossuth- és Liszt-díjas zongoraművész rákezdett az utóbbi időben a közösségi oldalakon nagy népszerűségnek örvendő „Piros volt a paradicsom, nem sárga, Magyarország előre megy, nem hátra!” dallamra.

Fotó: Ficsor Márton

Összesen 114 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
No comment no cry
2022. január 25. 22:59
Karácsony Gergely főpolgármester bírálta, mondván „szükségtelen környezeti terhelés”. Tudod mi a szükségtelen környezetei terhelés, te hülyék hülyéje? Az áramzabáló bitcoin bányagépek működtetése a DK-s önkormányzatokban! Azokra hogyhogy nem volt valami obszcén mondás a tarsolyban, Mr. Magas és Vékony?
Augustus1
2022. január 25. 13:23
Érdekes. Az építészetnek mint olyannak szerintem politikamentesnek kellene lennie. Valakinek vagy tetszik egy építmény, pl. a Magyar Zene Háza, Uram bocsá' a Nemzeti Színház, vagy nem. De ezek látszik, hogy képtelenek önmagában a tárgyra fókuszálni. Bármi, ami a Zorbán támogatását élvezi, vagy egyszerűen csak magyar, az csak szar lehet. Ugyanezt művelték anno a Nemzeti Színházzal. Emlékszem, akkoriban olaszokat vittem el oda. Lenyűgözte őket. Ennek gyökere valószínűleg az, amit a Korniss Mihályuk fogalmazott meg: Mi sokkal jobban gyűlölünk titeket, mint ti minket. Biztató, mert a gyűlölet előbb-utóbb elveszi a józan észt. Valószínűeg ez történik most velük. Már lelkiismerevizsgálatot kell tartanom, és megváltoztatni a hozzáállásomat, mert zsigerileg én hajlamos vagyok elismerni bármi a másik oldalról jövő akármilyen műről, hogy tetszik. Pl. a múltkor elolvastam Parti Nagy Lajostól Az étkezés ártamasságáról-t. Hát mit mondjak, jókat röhögtem rajta, mindazonáltal, hogy tőle magától meg hányingerem van. Talán ezért képtelenek megérteni azt a keresztény alapállást is, hogy a bűnt elítélem, a bűnöshöz irgalmas vagyok?
antioxi
2022. január 25. 12:51
Orbán jól mondta: Az alkotókra mindig emlékezni fognak az emberek, a rosszindulatú gáncsoskodókat pedig elfelejtik.
misi1962
2022. január 25. 03:06
karácsony és az ellenzék a szükségtelen környezeti terhelés de csak a választásokig azután mennek a kukába
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!