A tálibokról készült képen feltűnő, hogy zsákmányolt modern amerikai felszerelésben és a saját zászlójukkal pózolnak.
2021. augusztus 21. 10:54
p
61
4
150
Mentés
Bejárták az egész közösségi médiát azok jelenetek, amelyen a tálibok újrajátszották az Iwo Jimát elfoglaló amerikaikról készült híres fotót. A gesztus eredetileg az amerikai háborús propaganda ötlete volt 2009-ben, amikor amerikai tengerészgyalogosok emelték fel az afgán zászlót egy korábban tálibok által irányított völgy fölé. Parancsnokuk ekkor a második világháború nagy győzelméhez hasonlította a tálibok felett aratott győzelmet, az ekkor készült fotót pedig plakátokon mutogatták országszerte.
2009. július 8-án 10000 tengerészgyalogos vette be a Helmand-folyó völgyét. Ez volt az afgán háború egyik legnagyobb hadművelete. Órák alatt sikerült elérni ekkor azt, amit a NATO-csapatok nem tudtak elérni a harcok évei során.
A tálib plakát direkt ennek parafrázisa, miután a kép ugyanezen a napon látott napvilágot csak 12 évvel később és ugyanabban a völgyben készítették a tálib lázadók miután az amerikai kivonulás hírére indított hatalmas offenzívában sorra foglalták vissza a korábban elvesztett területeiket.
the taliban restaged the famous iwo jima photo with captured american gear and their own flag pic.twitter.com/MeO8tOd8n4
— a millenial boomer goes online (@IAmGryphoneer) July 31, 2021
Az Iwo Jima-i zászló felvonása egy ikonikus fénykép, melyen hat amerikai tengerészgyalogos látható, amint az amerikai zászlót elhelyezik a Suribachi hegy tetején, a csendes-óceáni háború utolsó napjaiban. A fényképet 1945. február 23-án Joe Rosenthal készítette, aki az Associated Press munkatársa volt. Két nappal később tették közzé a vasárnapi újságokban, és több ezer kiadványban újranyomták heteken belül, szó szerint bejárta a világsajtót. Ez volt az egyetlen fénykép a Pulitzer-díj történetében, mely már készülése évében elnyerte az elsimerést a legjobb sajtófotó kategóriában. Népszerűségét mutatja, hogy ez a fotó szolgált modellként az amerikai tengerészgyalogság háborús emlékműjéhez, melyet 1954-ben avattak fel az Arlington Ridge Parkban. A szobrot, mely az összes szolgálatban elhunyt amerikai tengerészgyalogos emlékét őrzi, Felix de Weldon szobrászművész készítette.
Az Afganisztánban hatalmat gyakorló radikális iszlamisták minisztériumának tájékoztatása szerint tavaly több mint 13 ezer embert vettek őrizetbe „erkölcstelen viselkedés” címén.