Politikai válság Romániában: a magyargyűlölő politikusok megóvták az Alkotmánybíróság döntését
George Simion beadványában azt állította, hogy az Alkotmánybíróság (CCR) december 6-i döntése rendkívül veszélyes precedenst teremt.
Beiktatták Moldova első női elnökét.
Csütörtökön iktatták be Maia Sandut, Moldova első női elnökét – írja a Euronews. A magát Európa-barátnak valló, 48 éves politikus kampányában a korrupció felszámolását ígérte. Úgy fogalmazott: a tolvajok börtönbe kerülnek, nem pedig a parlamentbe.
A választások után Sandu úgy véli, nem lesz könnyű dolga. A parlamentben sokan nem értenek egyet szándékaival. Sandu úgy látja, hogy élvezi az emberek támogatását, noha a politikusok körében nem népszerű. Nekik nem érdekük, hogy erős intézmények legyenek, amely hatékonyan küzdenek a korrupció ellen, és megbüntetik azokat, akik lopnak az emberektől – hangoztatta Maia Sandu.
Hat uniós tagállam Románia, Csehország, Észtország, Lettország, Litvánia és Lengyelország már közös nyilatkozatban gratulált a hivatalba lépő moldovai elnöknek.
Kormányfő is volt már idén Sandu
Idén már megkapta a kormányfői megbízatást Sandu: pártja 26 helyet szerzett a 101 tagú törvényhozásban. Alig 5 hónap elteltével azonban távozni kényszerült a pozícióból, miután oroszbarát koalíciós partnere, a szocialisták is támogatták a bizalmatlansági indítványt. Itt a Brüsszel-Moszkva szövetségi politika volt a vízválasztó tényező. A megbukott koalíció az ország megosztottságát tükrözte: míg a Sandu által vezetett szövetség szándéka az uniós csatlakozás volt, a szocialista párt ezzel szorosabbra fűzte volna kapcsolatait a Kremllel. A novemberi választás tétje is a két lehetőség közötti választás volt.
A kampány során Maia Sandu az Euronewsnak elmondta: élvezi az emberek támogatását. Moldova jelenleg válaszút előtt áll: vagy jól működő állammá válik egy kompetens vezetőséggel, vagy bukott állammá – nyilatkozta az Euronewsnak Maia Sandu. A jól működő állam először is azt jelenti, hogy megálljt parancsol a korrupciónak, segíti a vállalkozásokat, ezért cserébe azok munkahelyeket hoznak létre, nyugdíjat és bért fizetnek.
A Románia és Ukrajna között fekvő államban az egy főre jutó GDP néhány száz dollárral elmarad az ukrántól, és hatoda a magyarnak. Nem csoda, hogy a kétezres években a moldovai polgárok harmada elhagyta hazáját – írja a Euronews.
Maia Sandu az interjúban Moldova külpolitikáját teljesen kiegyensúlyozatlannak nevezte. „Moldovának például két szomszédja van, Románia és Ukrajna. Dodon elnök alatt a kapcsolatok ezekkel az országokkal teljesen befagytak. Az EU-val és Amerikával ápolt kapcsolatok pedig rosszból még rosszabbra fordultak, mert Igor Dodon csak Oroszországgal próbál jó kapcsolatokat kialakítani, de még ezeket is a saját személyes érdekeire használja, nem pedig arra, hogy megoldja az ország gondjait. Tudjuk, hogy Oroszország nem nyújt semmilyen segítséget technikai értelemben vagy a fejlődés szempontjából. Ezért kiegyensúlyozott külpolitikára kell váltanunk, és jó kapcsolatokat kialakítani Romániával, Ukrajnával, az EU-val és az Egyesült Államokkal” – ígérte októberben.
„Én pedig Moldova EU-integrációját támogatom. Ezt fogom tenni elnökként is” – hangsúlyozta.
(Euronews)