Macron: Lengyel, német és francia vezetésre van szüksége az Uniónak a Brexit után

2020. február 04. 11:39

A francia elnök korábban sokat kritizálta a lengyel kormányt, de most békülékenyebb hangnemet ütött meg.

2020. február 04. 11:39

Emmanuel Macron szorosabb kapcsolatokat szorgalmazott Lengyelországgal az Európai Unió Nagy-Britannia nélküli alakításában, az európai biztonsági kérdésekben és az Oroszországgal fenntartott kapcsolatokban – írja a Euronews. A francia elnök a lengyel elnökkel folytatott tárgyalása után egy háromoldalú csúcstalálkozót is sürgetett, még a nyár előtt.

Macron ezzel kapcsolatban azt mondta: „a három ország (Lengyelország, Németország és Franciaország) viseli a felelősséget Európa jövőjéért”, és folytatnia kell ezt a szerepet, különösen Nagy-Britannia múlt héten történő távozása után.

Andrzej Duda szerint a 27 tagú EU-nak hatékonyabbá és vonzóbbá kell válnia, „hogy senki se akarja elhagyni”.

A francia elnök a lengyel kormányfővel is tárgyalt, ami után újságíróknak úgy fogalmazott: Lengyelországba tett utazása „nagyon különleges, néhány nappal a Brexit után, mert ez azt is mutatja, hogy a stratégiai partnerek, a nagy európai hatalmak között képesek vagyunk újraindítani a produktív párbeszédet és Európánkat erősebbé, szuverénebbé és egységesebbé tesszük.

Macron korábban kritizálta Lengyelország jobboldali kormányát és migrációs-, illetve energiapolitikáját is. Ezzel szemben a francia elnök most úgy fogalmazott: szeretné, ha látogatása „fordulópontként” jelenne meg a kétoldalú kapcsolatokban, és hogy minden félreértést meg kell szüntetni.

Franciaország Európa-párti

Az Oroszországgal fenntartott kapcsolatok tekintetében vannak még véleménykülönbségek, mivel Lengyelország szorgalmazza a Moszkvára vonatkozó szankciók fokozását, miközben Franciaország inkább párbeszédet keres.

Franciaország nem vált Oroszország-pártivá, ahogy azt néhányan hangoztatják. Franciaország sem Oroszország mellett, sem ellene nem áll. Franciaország Európa-párti” – hangoztatta Macron, majd később hozzátette, hogy az általa és Angela Merkel által folytatott párbeszéd Oroszországgal eredményesnek bizonyult, és haladást eredményezett, többek között a foglyok Oroszország és Ukrajna közötti cseréje formájában is. „Nem kell naivnak lennünk, de a párbeszéd lehetővé teszi közös megoldások megtalálását” – tette hozzá a francia elnök.

 

Összesen 54 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kalhana
2020. február 04. 16:31
Európának pont erre nincs szüksége. Ez beindíthatja a többi exitet.
atila68
2020. február 04. 15:48
Miért gondolja Macron, hogy az EU-nak fel kellene adnia eddigi demokratikus működési elveit?
EMM195
2020. február 04. 15:26
"a három ország (Lengyelország, Németország és Franciaország) viseli a felelősséget Európa jövőjéért" Nem kapok levegőt, ilyen nyíltan kimondani, hogy a többi le van szarva! Ráadásul valóban a V4-ek szétverése is cél. Érdekelne az olaszok, spanyolok, belgák, sőt a görögök véleménye is erről. Egybesült ejrópa?
Senye Péter
2020. február 04. 14:56
"..,hogy senki se akarja elhagyni"- összetöpped, úgy ahogy van.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!