A rák gyógyítását könnyítheti meg egy újonnan azonosított gén

2018. július 02. 13:31

A most azonosított C6orf106 gén segíthet a rák gyógyításában.

2018. július 02. 13:31

Ausztrál tudósok azonosítottak egy gént, amely az immunválasz irányításban játszik kulcsszerepet és „segíthet a rák és az autoimmun betegségek gyógyításában”.

Ausztrália tudományos kutatási szervezetének (Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation, CSIRO) tudósai hétfői közleményükben azt írták, hogy a gén, amely a fertőzésekre és betegségekre adott immunválasz irányításában működik közre, több mint 500 millió éve jöhetett létre az embernél sokkal primitívebb szervezetekben.

Cameron Stewart, a kutatók egyike elmondta, hogy vírusok tanulmányozása közben azonosították a gént. „A vírusok nem tudnak önállóan szaporodni, gazdagénekre van szükségük ehhez. Átfogó vizsgálatokat végeztünk az egész géntérképen, hogy megtaláljuk a vírus szaporodásához szükséges emberi molekulákat” – magyarázta.

A munka nagyjából három évig tartott, nagy biológiai biztonságú laboratóriumban kellett dolgozniuk, mivel halálos, gyógyíthatatlan kórokat okozó vírusokat is vizsgáltak. Eredményeiket a Journal of Biological Chemistry című szaklap tette közzé. A kutatók szerint a gén azonosítása olyan új kezelések kifejlesztéséhez vezethet, melyek számos betegség, a rák, a diabétesz és gyulladások, köztük a sokízületi gyulladás ellen lehet hatásos.

Immunrendszerünk citokin nevű jelzőmolekulákat állít elő, amelyek azzal segítenek a védekezésben, hogy megakadályozzák a vírusok és más kórokozók osztódását, ezáltal a betegség kialakulását – írta Stewart. A C6orf106 vagy C6 elnevezésű gén fontos szerepet játszik ennek a folyamatnak az irányításában.

Rebecca Ambrose, a gént azonosító kutatócsoport tagja elmondta, hogy noha az emberi géntérképet már 2003-ban elkészítették, még mindig több ezer olyan gén van, amelyről nagyon keveset tudunk. „Izgalmas, hogy a gént több mint 500 millió éve adják tovább egymásnak a legegyszerűbb, majd egyre fejlettebb organizmusok egészen az emberig, de csak most értjük meg a fontosságát” – tette hozzá.

(MTI)

 

Összesen 5 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2018. július 02. 19:23
Segíthet persze. De nem segít. Ilyen ezt meg azt szupergyógyító cikkekkel tele vannak az újságok. Aztán persze gyógymód az nem lesz. Az ártalmatlan vírusok arra lennének jó, hogy egyes emberi géneket célzottan kicseréljenek velük jobbakra az emberi sejtekben. Rengeteg betegségnek van genetikai háttere, oka, s ha az ok megszűnne, akkor megszűnne a betegség is. Lásd pl. az autoimmun betegségeket, amelyeknél maga az emberi immunrendszer támadja meg a szervezetet, ami igencsak nem szép dolog és rossz döntés tőle, valamit valamiért nagyon elnéz. Ezeket géncserével lehetne talán gyógyítani, amelyben az ártalmatlan vírusok segíthetnek, de ehhez persze jól kellene tudni, hogy melyik gén pontosan mit is csinál és ki kellene kísérletezni a hatékony eljárást.
A teremburáját
2018. július 02. 19:01
Eléggé fogalomzavaró a fordítás! A vírus behatolva a gazdasejtbe, leveti védő fehérjeburkát és rákényszeriti a sejtet, hogy a vírus RNS/DNS-t másolja, ezáltal új vírus egyedeket hozzon létre (a vírus nem osztódik, hanem lemásolódik!). Ez ellen csak maga a sejt védőrendszere védekezhet s ennek felelőse lehet a felfedezett gén is. A sejten kívüli vírust csak az antitestek képesek semlegesíteni. A sejtbe már bejutottakat meg a sejttel együtt lehet elpusztítani. Igen, az emberi genom térkép létezik, de csak annak 3-5%-ról tudjuk, hogy pontosan mire szolgál! Így a gének túlnyomó részének a szerepéről sem igen van fogalmunk.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!