Száz éve, 1917. november 2-án született meg a Balfour-nyilatkozat. Az évforduló alkalmából a BBC mutatja be, hogyan tekintenek vissza az izraeliek és a palesztinok a nyilatkozatra, mellyel megkezdődött az arab-izraeli konfliktus.
A hatvanhét szavas nyilatkozatot Alfred Balfournak, az Egyesült Királyság külügyminiszterének a cionizmus egyik vezető alakjához, Lord Walter Rothschildhoz intézett levele foglalja magában. A nyilatkozat megerősítette, hogy a brit kormány támogatja, hogy Palesztinában létrejöjjön a zsidók nemzeti otthona, ugyanakkor leszögezte, hogy a már létező nem zsidó közösségek polgári és vallási jogait nem szabad csorbítani.
A palesztinok árulásként tekintenek a nyilatkozatra, ugyanis a britek arra is ígéretet tettek, hogy támogatják az arabok függetlenségi küzdelmét az Oszmán Birodalom ellen. (Palesztina kérdésére ugyanakkor nem tértek ki konkrétan.) Egy, a cikkben megszólaltatott palesztin kislány szerint Nagy-Britannia ezzel bűnt követett el a palesztin néppel szemben. Egy izraeli kislány úgy látja: a nyilatkozat hatalmas reményt és hatalmas lökést adott a cionista mozgalomnak. Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök szerint a nyilatkozat „mérföldkő” volt az ország megteremtésében.