Retteg a brit lap Trump elnökségétől: Orbánról sem feledkeztek meg
Az európai vezetési válságok Trump kezére játszhatnak szokásos oszd meg és uralkodj–taktikájában, az új amerikai elnökkel Európa rosszul járhat – írja a The Guardian.
Bár pár napja a londoni kormány elutasította a petíciót, a brit parlament mégis a napirendjére tűzi a kezdeményezést. Eddig négymilliónál is többen írták alá a második brexit-népszavazást sürgető petíciót.
Megvitatja a brit parlament a második brexit népszavazásról szóló petíciót, amit már négymilliónál is többen írtak alá. A parlamenti vitát szeptember 4-én délutánra tűzték ki. Az Egyesült Királyság petíciós bizottsága a döntéshez hozzáfűzte: a parlamenti vita még nem jelenti azt, hogy megváltoztatnak bármit is.
A kormány nem akarta a vitát
Pár napja még arról írtunk, hogy a kormány elutasította a petíciót, mondván: 33 millió ember fejezte ki akaratát a szavazáson, és a döntést tiszteletben kell tartani. „Most a kilépés folyamatát kell előkészítenünk” – hangsúlyozta a brit külügyminisztérium.
A tárca felidézte: a Brexit-referendumról szóló törvényt 2015 végén fogadták el, a parlament mindkét háza támogatta, és decemberben a királynő is rábólintott. A törvényben részletesen szabályozták a referendummal kapcsolatos kérdéseket, de a szabályozás nem tartalmazott se részvételi küszöböt, se az igenek vagy a nemek számára előírt speciális arányt. Az újabb Brexit-szavazást követelő petíció bírt eddig a legtöbb támogatóval, mióta bevezették a jogintézményt 2011-ben. A százezer támogatót elérő petíciókat parlamenti vitára lehet bocsátani, de nem kötelező, ez a parlament megfontolásán múlik.