Renzi: Juncker sem menti meg Európát a demokráciadeficittől

2014. június 25. 15:17

Július elsejével Olaszország veszi át az EU soros elnökségét. A miniszterelnök rugalmasabb költségvetést és a bevándorlás EU-szintű kezelését sürgeti.

2014. június 25. 15:17

Matteo Renzi az olasz parlamentben arról beszélt a közelgő soros elnökség kapcsán: a megszorító intézkedések önmagukban nem garantálják a pénzügyi stabilitást, ha növekszik a munkanélküliség és stagnál a gazdaság. Olaszország nem azt akarja, hogy az EU lazítson a költségvetési szabályokon, csak azt, hogy rugalmasabban alkalmazza azokat – összegezte.

A menekültekkel kapcsolatban sürgette, hogy európai szinten kezeljék a bevándorlást. „Az az Európa, amely részletesen foglalkozik azzal, hogy a halászok hogyan foghatnak tonhalat vagy kardhalat, de félrenéz akkor, amikor a tenger tele van holttestekkel, az egy olyan Európa, amely nem nevezheti magát a polgári értékek Európájának” – fogalmazott az olasz kormányfő.

Matteo Renzi is részt vett hétvégén Párizsban a balközép vezetők találkozóján, ahol eldöntötték, hogy támogatják Jean-Caulde Juncker jelölését az Európai Bizottság elnöki posztjára. Az olasz miniszterelnök ugyanakkor hozzátette: „Ha valaki azt gondolja, hogy az unió demokráciadeficitje eltűnik attól, ha Junckert, vagy bárki mást kijelölünk az Európai Bizottság élére, akkor az nyilván a Marsról jött.

Összesen 18 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2014. június 26. 00:32
"Olaszország nem azt akarja, hogy az EU lazítson a költségvetési szabályokon, csak azt, hogy rugalmasabban alkalmazza azokat – összegezte." Mi a különbség? A szabályok maradjanak, csak ne kelljen betartani azokat? Már így is így működik eleve az eurózóna és a NATO is. Meddig akarják még építeni az adóssághegyeket?
Türelem
2014. június 25. 20:18
A sok ballib hazaáruló vészmadár számára borús ez a mai nap. Bécs "lefeküdt" az oroszoknak, ami után már nem lehet Orbánt naponta Putyin pincsikutyájának hívni, július 8-án Lavrov Ljubjanaba megy, s a tervek szerint csatlakoznak a Déli Áramlat megépítéséhez. A zavart csak fokozza, hogy Merkel ma, a Bundestagban keményen nekiment a német banki héjáknak - ezt tette tegnap is, amikor helyére tette a stabilitási paktum mellett kardoskodó Bundesbank elnököt is - , s világossá tette, nevesítette, hogy az eddigi ortodox monetáris politika alkalmatlan a gazdasági bajok megoldására. Érthető ugye? Azaz Orbán unortodox vonala a járható út! Ebbe bele fognak halni a liberális gazdaságkutató intézeti megmondóemberek. Itt a világ vége! Merkel világosan fogalmazott, az EU legnagyobb problémája a munkanélküliség, a gazdasági növekedés hiánya. Csak én teszem hozzá, hogy mindezt ugye az EU eddigi vezetésének, banki gurujainak köszönhetjük. Merkel egy nagykoalíciót akar - néppártiak, szocialisták, liberálisok, zöldek - a z általa populistának, euroszkeptikusnak nevezett erők ellen. Ez számára - s az Őt irányító nemzetközi pénzügyi körök számára is - mindennél fontosabb. E paktum létrejöttének feltétele az, hogy Merkel szembe fordult korábbi álláspontjával, s végül Juncker mellett kötelezte el magát. A legnagyobb ellenség tehát a populizmus, az euroszkepticizmus. Ami ugye szétfeszítheti a kereteket, pláne az USA folyamatos bomlasztása mellett. Juncker belemegy a fiskális lazításba, s cserébe a néppárti többség és a szocialisták is mögé állnak. A mi mozgásterünk nulla. De nem is ez a lényeges, hanem a tendencia, a koalíciós motivációk.
Forsz
2014. június 25. 18:25
Európának, de inkább azt mondanám, az Európa Uniónak az a baja, hogy rossz kezekben van. Nem a luxemburgiak, svédek, a norvégok és a németek kezébe kell tenni a kontinens sorsát. Ezek jóléti államok politikusai. Ezeknek a bürokrácia maximalizálása fontos tud lenni, elszórakoznak vele, de a lakosság igazi problémái nem rezegtetik meg a vevőberendezéseiket. Elvesznek a fontoskodásban és az igazi problémák, amelyek nagyvonalúságot és empátiát igényelnének, azok nem jutnak el a tudatukig. Renzinek igaza van, bár úgy érzem sajnos ő is csak a kompromisszumot keresi. Európa nem egységes, nem azonos életszínvonalon és fejlettségi szinten áll. Ezt az Unió vezetésének el kell tudni fogadni és az elvárásait ehhez igazítani.
fogd a pénzt és kuss
2014. június 25. 17:23
van a komtinensen 500 millió ember, de a balosok nem találnak egy olyat akit alkalmasnak lehetne nevezni és inkább támogatnak egy "jobbost" .... nem csoda ha tele bam hullákkal a tenger.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!