Ez az első parlamenti választás Kim Dzsong Un hatalomra kerülése óta. A 687 körzet mindegyikében csak egy-egy jelölt indul, a választópolgárok igennel vagy nemmel szavazhatnak. A szavazás tétnélküliségét jelzi, hogy a nem szavazatokat külön urnába kell dobni.
2014. március 09. 09:45
p
0
0
88
Mentés
Parlamenti választásokat tartanak Észak-Koreában, az elsőt Kim Dzsong Un hatalomra kerülése óta: a 687 választókörzet mindegyikében csak egy jelölt neve szerepel a szavazólapon, a választóknak igennel vagy nemmel kell dönteniük a jelölt alkalmasságáról. A propagandaplakátok az igennel szavazásra buzdítanak, a nemmel szavazók életét az is megnehezíti, hogy külön urnába kell dobniuk szavazataikat.
Így néz ki egy igennel szavazásra buzdító progagandaplakát:
Ezt megelőzően 2009-ben volt választás az országban, akkor 99 százalékos részvétel mellett a szavazatok 100 százalékával juttatták be a parlamentbe a jelölteket. A szakértők szerint azért sincs tétje az egésznek, mert a Legfelsőbb Népi Gyűlést csak arra használja Kim Dzsong Un és szűk köre, hogy egyhangúlag jóváhagyassa vele az intézkedéseiket.
A nagy kérdés sokkal inkább a jelöltek összetétele: az új diktátorhoz hű fiatalok, vagy az öreg rókák szerepelnek-e inkább a szavazólapokon? Ez ugyanis egy esetleges hatalmi eliten belüli generációs váltásról, illetve a politikai és a katonai vezetés közti egyensúlyról is árulkodhat. Szakértők szerint az új diktátor fő célja továbbra is hatalmának konszolidációja.
Történelmi döntést hozott a román alkotmánybíróság, amikor megsemmisítette az elnökválasztás első fordulójának eredményét. A hivatalos indoklás szerint a demokrácia védelmében tette, sokak szerint viszont csupán a hatalmát mentő, későn ébredő elit kapkodását látjuk.
És azt a kérdést senki fel sem teszi magának, hogy ez az ország egyébként miért is kap EU-s pénzeket – vagy ha ők kapnak, akkor velünk pontosan mi is a baj. Kohán Mátyás írása.
Ezek a kutatások sem a köz, sem a szakma érdekeit nem szolgálták, ellenben növelték a felmérések készítőivel szembeni bizalmatlanságot generális értelemben is. Tóth Erik, az Alapjogokért Központ kutatási igazgatójának írása.
...nonszensz az egész, influenszerek lefizetése meg Discordon instruált digitális aktivista rajok mozgatása meg rovott múltú "üzletemberek" pénzei, hallatlan!
Érvényesül-e a papírforma a januári időközi választáson a fideszes bástyának számító tolnai 2-es számú körzetben, ahol az ellenzék több pártja is megméreti magát, a Tisza viszont nem indul?
Nagy tervezgető vagyok. Tervezgető és álmodozó. Ez az álmodozás nem egy jó hírű kifejezés, mert leginkább valami olyasmit értenek alatta, ami felesleges, értelmetlen és hiábavaló. Elálmodozgat az ember, na persze. De nagyon ráérsz!
p
0
0
0
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 88 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Csigorin
2014. március 10. 09:03
Azert ez a masik urna nagy otlet.
Mar csak az kell, hogy a "masikurnat" nem a polgarmesteri hivatalban allitjak fel, hanem mondjuk az allamvedelmi hatosag epuleteben...
Észak-Koreát ajánlom figyelmébe a zászló kidobálóknak és Eu ellenes támogatóiknak a "keleti nyitás"jegyében.Ott még népbutitó Tv-ék sincsenek!
Ugye a hunok valamikor arra is jártak,tehát "rokon"látogatóba mennének!Csak minél előbb,ha kérhetem.
Imádon ezeket a "szakértőket".
Csak úgy sugárzik belőlük az intelligencia.
Szerintem még arra is képesek lehetnek, hogy megállapítsák, hogy esik-e az eső.